Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo andis valitsuskabinetile ülevaate, kuidas edeneb üleminek andmepõhisele aruandlusele koostöös ettevõtjatega. Eesmärk on lõpetada dubleerivate andmete kogumine ettevõtjatelt ning muuta aruandlus võimalikult automaatseks ja ajasäästlikuks.
Valitsus seadis 2024. aasta sügisel sihiks jõuda aastaks 2027 olukorrani, kus ettevõtjad esitavad oma andmed riigile vaid ühe korra. Selle eesmärgi saavutamine eeldab, et kõik ministeeriumid ja nende allasutused seavad vajalikud IT-arendused oma tööplaanides selgeks prioriteediks. Ka ettevõtetel tuleb võtta kasutusele automaatset andmeedastust võimaldav tarkvara.
Ettevõtjate nõukoja poolt esitati hiljuti üle 500 erineva ettepaneku, millest 27 on otseselt seotud andmepõhise aruandluse arendamisega. „Ettepanekud kinnitavad, et ettevõtjad ootavad aruandluskoormuse vähendamist, dubleeriva andmekogumise lõpetamist ja kogutud andmete taaskasutamist,“ selgitas minister Keldo. „See tagasiside annab meile selge suuna: IT-arendusi tuleb kiirendada ning seada need prioriteediks.“
Kui ettevõtjate tarkvaralahendused ja riigi infosüsteemid on valmis, hakkavad andmed liikuma automaatselt.
See lõpetab dubleerimise ning vähendab oluliselt ettevõtjate halduskoormust. Andmete korrastamise protsess juba käib – fookuses on 150 enimkasutatavat aruannet, mille hulka kuuluvad nii sagedasti esitatavad kui ka suure esitajatega arvuga aruanded. Tänaseks on neist korrastatud juba 80 ning ülejäänud saavad korrastatud hiljemalt 2026. aasta lõpuks.
Näiteks kui varasemalt tuli majandustehingute andmeid esitada eraldi nii Maksu- ja Tolliametile, Äriregistrile ja Statistikaametile siis tulevikus on ettevõtja jaoks tegemist ühe protsessiga. Andmed esitatakse otse tarkvarast ning samu andmeid ei pea riigi jaoks uuesti tarkvarasse või riigiasutuste iseteeninduskeskkonda sisestama. Sama kehtib ka palga- ja tööjõuandmete kohta. Kõige suuremat halduskoormust põhjustavad aruandlusvaldkonnad on majandustehingute ning palga ja tööjõuandmed ning need on olnud andmepõhise aruandluse esimeseks prioriteediks, sest need puudutavad ettevõtteid kõikides tegevusvaldkondades.
Andmepõhise aruandluse juhtrühma tööd koordineerib Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning sellesse kuulub 22 riigiasutust. 2024. aasta novembris otsustas valitsuse majanduskabinet, et kõik osalevad asutused peavad looma 2027. aastaks võimekuse standardiseeritud ja masinloetavate aruannete vastuvõtmiseks.