President Donald Trumpi administratsioon keeldub järgimast USA Ülemkohtu korraldust, mille kohaselt tuleb Kilmar Abrego Garcia vabastada El Salvadori vanglast ja tuua tagasi Ameerika Ühendriikidesse. Tegemist on otsese vastuhakuga kohtumäärusele.
Abrego Garcia saadeti 2025. aasta märtsis koos enam kui 250 Venezuela ja Salvadori immigrantidega El Salvadori vanglasse CECOT. Tema vastu esitatud süüdistused MS-13 liikmelisuses on kohtus ümber lükatud ja talle anti välja saatmise kaitse.
Ülemkohus otsustas 11. aprillil üksmeelselt, et föderaalvalitsus peab “toetama” Abrego Garcia vabastamist El Salvadori vangist ja “tagama, et tema juhtumit käsitletaks nii, nagu seda oleks tehtud juhul, kui teda poleks valesti välja saadetud.”
Ometi on Trump ja tema administratsioon seda otsust tõlgendanud kui võitu, väites, et nad ei pea meest tagasi tooma. Trump väitis El Salvadori presidendi Nayib Bukelega kohtudes, et kohus “otsustas nende kasuks”. Justiitsminister Pam Bondi sõnas, et “kaks kohut otsustasid, et ta [Abrego Garcia] on MS-13 liige” ja et Ülemkohtu ainus nõue olevat olnud “pakkuda lennuk,” kui Bukele peaks mehe vabastama.
Bukele ise on mehe vabastamise võimalust nimetanud “naeruväärseks”, küsides, kuidas ta saaks “salaja sokutada USAsse terroristi.”
Tegemist on tõlgendustega, mis ei vasta kohtuotsuse ega juhtumi asjaoludele
Hoolimata sellest otsustas Trumpi administratsioon mehe siiski El Salvadori saata. Justiitsministeeriumi advokaadid on kohtus tunnistanud, et tegemist oli ebaseadusliku väljasaatmisega, kuid samal ajal keeldub administratsioon nüüd tema tagasitoomisest ja väidab, et tal puudub selleks õiguslik kohustus.
Kohtunik Paula Xinis on määranud Trumpi administratsiooni varasemat kohtumäärust rikkunuks ning nõuab igapäevast aruandlust Abrego Garcia asukoha, tagasitoomise sammude ja ajakava kohta. Siiani ei ole justiitsministeerium andnud täielikke vastuseid.
Valitsuse uus väide põhineb taas ümberlükatud süüdistusel, et mees on MS-13 liige, mille tõttu nad leiavad, et ta ei kvalifitseeru enam välja saatmise kaitsestaatusele. Samas jättis valitsus tähelepanuta kohtuniku otsuse, kus süüdistus liikmelisuses hinnati alusetuks.
12. aprillil esitasid Abrego Garcia advokaadid kohtule avalduse, milles süüdistavad valitsust kohtukorralduse eiramises ning nõuavad meetmeid, sealhulgas uurimise alustamist ja võimalust karistada administratsiooni avaliku kohtumääruse rikkumise eest.

Mehe tagasitoomise käsku eiratakse
Valitsuse vastuses eitatakse, et Ülemkohus käskis mehe tagasitoomist ning väidetakse, et madalama astme kohtul puudub selleks volitus. Sellele lisandub valitsuse uus tõlgendus sõnale “facilitate” (soodustama), mille kohaselt tähendab see vaid seda, et nad ei tohi mehe tagasipöördumisele aktiivselt vastu seista – mitte aga tema tagasitoomisega aktiivselt tegeleda.
Selline tõlgendus on vastuolus Ülemkohtu määratlusega, mille kohaselt peab valitsus “soodustama mehe vabastamist El Salvadori vanglast ja tagama, et tema juhtumit käsitletakse nagu poleks teda kunagi sealt välja saadetud.”
Trumpi administratsioon toetub Ülemkohtu varasemale otsusele (Trump vs. U.S.), mille kohaselt presidendi ametikohustuste raames tehtud teod on automaatselt seaduslikud. Valitsus väidab, et välissuhtlus kuulub täielikult täitevvõimu pädevusse ning kohtutel puudub õigus neid selles osas suunata.
Kriitikute hinnangul võib Ülemkohtu ja valitsuse vaheline konflikt luua väga ohtliku pretsedendi. Kui valitsus saab ilma tõenditeta määrata kodanikke jõuguliikmeteks, keelduda nendele menetluslike õiguste tagamisest ning saata neid välismaale eluks ajaks vangi, võib see tähendada õigusriigi ja põhiseaduse lagunemist Ameerika Ühendriikides.