Läänemerele on jõudmas Prantsusmaa luurelaev Dupuy de Lôme, mis alustas oma esimest missiooni piirkonnas, et jälgida Venemaa mereväge ja eriti selle varilaevastikku.
21. mail alustas Prantsuse eriotstarbeline signaalluurelaev patrullimist oluliste laevateede ääres. Alus on varustatud spetsiaalse elektromagnetilise jälgimise tehnikaga, millega suudetakse tuvastada peidetud raadioside, radarite ja muu kiirguse põhjal võimalikud logistikavood ja sõjalised operatsioonid.
„Iga raadiolaine, radarisignaal ja muu elektromagnetiline kiirgus jätab endast maha justkui digitaalse sõrmejälje. Dupuy de Lôme on ehitatud just nende vaevumärgatavate sõrmejälgede kogumiseks ja analüüsiks,“ kirjeldatakse laeva võimekust.
Laev kuulub Prantsusmaa sõjaväeluure direktoraadi (DRM) arsenali ning on pühendunud signaalluurele (SIGINT). „See on Prantsusmaa mereväe luurearsenali üks tähtsamaid laevu, mis otsib ja loeb peidetud vihjeid, mis teistele tavaliselt märkamatuks jäävad,“ märgitakse artiklis.
Vaata, milline Prantsusmaa luurelaev välja näeb:
Luuremissiooni keskmes on nn Venemaa variarmee ja selle varilaevastik – need on sageli vanad naftatankerid, mis opereerivad vale lipu all, läbipaistmatute omandisuhetega ning kasutavad hägusate regulatsioonidega kindlustust ja identiteeti. Army Recognitioni andmetel on taolised alused oluline oht merejulgeolekule ja keskkonnale.
„Dupuy de Lôme’i ülesanne on tuvastada raadiosidet, radarisignatuure ja muid elektromagnetilisi emissioone, mis võiksid varjatud logistika- ja sõjalisi operatsioone paljastada,“ seisab artiklis.
Luurelaeva saabumisest Läänemerele teatas esimesena Valgevene meediaväljaanne NEXTA, millele andis visuaalse kinnituse Soome kaitsevaatleja Toni Mikkola, kes jäädvustas laeva 20. mail Helsingi sadamas.
Dupuy de Lôme on kasutuses alates 2006. aastast ja lähtub kodusadamast Brestist.
Allikas: BNS