Rahvusvahelise Poksiliidu president on esitanud vabanduse pärast seda, kui olümpiavõitja Imane Khelif’i nimetati nimepidi organisatsiooni uues poliitikas, millega muudetakse sooline testimine kohustuslikuks.
Alžeeria poksijat Khelif’i, kes võitis kuldmedali eelmise aasta suvel Pariisi mängudel ning kelle sobivus võistlemiseks oli tähelepanu all, mainiti otsesõnu, kui Rahvusvaheline Poksiliit eelmisel reedel oma uut poliitikat tutvustas.
Esmaspäeval võttis organisatsiooni president Boris van der Vorst ühendust Alžeeria Poksiliiduga ja tunnistas, et Khelifi nimeline esiletoomine oli vale.
„Ma kirjutan teile isiklikult, et pakkuda ametlik ja siiras vabandus ning tunnistada, et tema privaatsust oleks tulnud kaitsta,“ kirjutas van der Vorst kirjas, mille nägi ka Associated Press.
Khelif ja Taiwani poksija Lin Yu-ting, kes samuti võitis kuldmedali, sattusid Pariisis tähelepanu alla, sest eelmine olümpiapoksi katuseorganisatsioon – Rahvusvaheline Poksiliit (IBA) – diskvalifitseeris mõlemad sportlased 2023. aasta maailmameistrivõistlustelt, väites, et nad ei vastanud määratlemata sobivuskriteeriumitele.
Rahvusvaheline Olümpiakomitee aga rakendas samu sooalase sobivuse reegleid, mis olid kasutusel eelmistel olümpiamängudel ning andis nii Khelifile kui Linile loa võistelda.
Rahvusvaheline Poksiliit on ajutiselt määratud 2028. aasta Los Angelese olümpiamängude poksiturniiri korraldajaks ning on sattunud sportlaste ja alaliitude tugeva surve alla, et kehtestada selged soolise sobivuse standardid.
View this post on Instagram
Kohustuslik testimine kõikidele sportlastele
Uue poliitika kohaselt alustatakse selle aasta 1. juulist kohustuslik testimine kõikidele sportlastele, et tagada kõigi osalejate turvalisus ning luua võrdsed ja konkurentsivõimelised tingimused meeste ja naiste kategooriates.
Organisatsioon teatas, et kõik vähemalt 18-aastased sportlased peavad läbima PCR-põhise (polümeraasahelreaktsiooni) geneetilise testi, mis tuvastab kromosoomimaterjali suu limaskestalt, sülje- või vereproovist ning määrab inimese bioloogilise sünnipärase soo.
Kui test näitab, et naiseks registreeritud sportlasel on meessoole iseloomulik kromosoomimaterjal, siis suunatakse esialgsed tulemused sõltumatutele arstidele, kes hindavad geneetilist profiili, hormoonitasemeid, anatoomiat ja teisi endokriinseid tunnuseid.
Poliitika sisaldab ka edasikaebamise protseduuri.
Khelif on keeldunud sootesti tegemisest
Ta plaanis naasta rahvusvahelisele areenile juba sel nädalavahetusel Hollandis toimuval Eindhoveni Box Cupil. Imane Khelif ei saa seal siiski osaleda, kuna World Boxing keelas tema osalemise seni, kuni ta ei läbi kohustuslikku sootesti. See otsus järgneb organisatsiooni uuele poliitikale, mis nõuab kõigilt üle 18-aastastelt sportlastelt PCR-testi tegemist, et määrata sünnijärgne sugu. Test tuvastab Y-kromosoomi olemasolu, mis on meessoo näitaja.
World Boxing on teatanud, et Khelif ei tohi osaleda naiste kategoorias ühelgi nende võistlusel, kuni ta ei ole läbinud nõutud sootesti. Eindhoveni linnapea Jeroen Dijsselbloem on kritiseerinud World Boxing’u otsust, väites, et sportlaste välistamine vastuoluliste sootestide alusel ei sobi kokku linna kaasava poliitikaga.
Khelif on varem sattunud sarnaste vaidluste keskmesse, sealhulgas 2023. aasta maailmameistrivõistlustel, kus ta diskvalifitseeriti väidetava sobivustesti läbikukkumise tõttu. Siiski lubas Rahvusvaheline Olümpiakomitee tal osaleda 2024. aasta Pariisi olümpiamängudel, kus ta võitis kuldmedali.