Amet rõhutab, et suvevaheaja eel on ülioluline, et lapsevanemad räägiks lastega vee- ja tuleohutuse teemadel ning hoiaksid neil silma peal.
Eelmisel aastal päästsid päästjad 13 veeõnnetusse sattunud last. Samal ajal põhjustasid lapsed arvatavasti vähemalt 62 tulekahju.
“Viimane laste riskiteadlikkuse uuring näitas, et lapsevanemad räägivad kodus tule- ja veeohtude ennetamisest lastega vähem kui varem. See teeb meid murelikuks, sest lapsed, kellega kodus tule- ja veeohtude teemal ei vestelda, tunnevad ohuolukordi ära harvem ning seetõttu suureneb nende võimalus õnnetustesse sattuda,” selgitas päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala.
Veeohutuse teadlikkus on oluline
Suvekuudel käivad lapsed ujumas nii vanematega kui ka iseseisvalt. Pisemate jaoks kujutavad veekogud tõsist ohtu — seetõttu tuleb last vee ääres viibimise ajal pidevalt jälgida, sest uppumine toimub kiiresti ja vaikselt.
“Kurb tõdemus on, et lastega juhtuvad veeõnnetused ka kodu lähedal. Ohutuse tagamiseks tuleb üle vaadata kodulähedased veekogud, muuta need ohutuks ja vajadusel takistada laste juurdepääsu piirdeaiaga. Lapsed ise ei pruugi veega seotud ohtusid hästi tajuda, mistõttu tuleb lastele neid pidevalt meelde tuletada ja olla ise veekogude, sh kodulähedaste veekogude ääres äärmiselt valvas,” ütles Virkala.
Alla 12-aastased lapsed tohivad viibida veekogu ääres ainult täiskasvanu järelevalve all. Vanemate laste puhul tuleks hinnata nende ujumisoskust ja selle põhjal otsustada, kas nad võivad iseseisvalt vette minna.
Ka täispuhutavad madratsid, SUP-lauad ja muud ujuvad abivahendid võivad maatuule ja lainetuse korral triivida ohtlikult kaugele. Neid tuleks kasutada pigem kalda lähedal. SUP-lauaga liikudes peab alati kandma päästevesti ning jälgima tuule suunda ja tugevust.
Vettehüpped tuleks teha ainult selleks ettenähtud kohtades, sest tundmatus veekohas võivad põhjas varitseda kivid või muud takistused. Samuti tuleb jälgida lapse vees viibimise aega, sest isegi suvel võib tekkida külmakramp või alajahtumine.
Samuti tuleks lastega ka tuleohutusest rääkida
Töötavat pliiti ei tohi jätta järelevalveta ning süttinud õli ei tohi kunagi kustutada veega. Tuld tohib laps teha ainult täiskasvanu järelevalve all ja ka siis peab sellele pidevalt silma peal hoidma.
Lisaks ei tohi laadida nutiseadmeid (nt telefonid, tahvlid, sülearvutid) voodis või muus õhupuuduses kohas — need võivad üle kuumeneda ja põhjustada tulekahju.