Tartu Ülikooli Kliinikumi (TÜK) Lastefond soetas möödunud aastal annetuste toel 11 uut raviseadet, millest mitu aitavad pakkuda elupäästvat abi eelkõige enneaegsetele lastele. Seadmed soetati lastekliinikusse, vastsündinute ja laste intensiivravi osakonda ning kõik need muudatused maksid kokku 304 000 eurot.
Lastefondi toetusjuht Eveli Ilves rõhutas, et fondi eesmärgiks on tagada Eesti lastele parim võimalik ravivõimalus ja keskkond. Seetõttu ostetakse just need seadmed, mida lastekliinikus enim vajatakse. Ilves lisas, et Eesti riigi poolt seadmete soetamisel küsitav 22-protsendiline käibemaks pidurdab nende tegevust ning takistaks veelgi rohkemate seadmete soetamise võimalust. “Siinkohal on meil tegelikult ka üks unistus – kui riik ei küsiks meilt nende seadmete soetamise eest 22 protsenti käibemaksu, saaksime veelgi enam väikeste patsientide heaks ära teha,” sõnas Ilves.
Innovaatilised seadmed ei paranda ainult ravivõimalusi, vaid toovad ka lapse vanematele lähemale
Tartu Ülikooli Kliinikumi neonatoloogia osakonna juhataja Annika Tiit-Vesing toonitas, et viimase 20 aasta jooksul on vastsündinute ja laste intensiivravi teinud suure arenguhüppe. Tänu innovaatilistele meditsiinitarvikutele on võimalik tuua haige laps paremini perele lähemale ning vähendada intensiivravi keskkonna hirmutavust. Ühtlasi toovad uued seadmed mugavust ka meditsiinipersonalile.
Enneaegsed lapsed vajavad sageli kiiret abi, nüüd on olemas nende jaoks näiteks stabiliseerimislaud, mis toetab vastsündinu hingamist, olles veel emaga ühenduses nabaväädi kaudu. See võimaldab emal ja isal olla oma lapsega koos, teda puudutada ja hooldada.
Neonatoloogia osakonda lisandusid ka kolm avatud kuvöösi, mis hoiavad enneaegse lapse keha temperatuuri, võimaldades perel teda kergemini puudutada ja suhtlemiseks avatud olla. Samuti soetati seade, millega saab jälgida vastsündinute aju hapnikuvarustust, pakkudes täiendavat turvalisust ja jälgimist.
Lisaks sellele saab kardiokirurgia osakond peagi kasutada elustamis- ja soojenduslauda, mis on spetsiaalselt mõeldud väikeste patsientide südameoperatsioonideks. Laste intensiivravi osakonda lisandus videolarüngoskoop, mis aitab pisikesi patsiente paremini intubeerida ning on väärtuslik vahend ka arstide ja residentide koolitamisel.
Uued seadmed hõlmavad ka kahte fototeraapia seadet vastsündinute kollasuse raviks, kaksikute soojendusvoodit ja seadme higikloriidide analüüside kogumiseks ja määramiseks. Lisaks sellele soetati ka erinevaid vahendeid, mis muudavad laste arstilkäigud mugavamaks, nagu interaktiivne mängulaud, virtuaalreaalsuse prillid, projektorid ja muud mängulised lahendused.