Harju maakohus tühistas kolmapäeval toimuma pidanud istungi Henri Laupmaa kriminaalasjas, kus teda süüdistatakse 213 000 euro suuruses omastamises, kuna tema uus kaitsja ei ole veel jõudnud toimikuga tutvuda ning Laupmaa soovib sõlmida prokuratuuriga kokkuleppe.
Laupmaa kaitsja Albert Linntam palus istungi alguses tühistada nii kolmapäevaks kui ka reedeks planeeritud kohtuistungid. Ta selgitas, et sõlmis lepingulise esinduslepingu alles teisipäeval ning kriminaalasja materjalid ei ole temani veel jõudnud.
Varem oli Laupmaale määratud riigi õigusabi korras kaitsja, kuid ta soovis esindajat vahetada ning sõlmis seetõttu uue lepingu vandeadvokaat Linntamiga.
Kaitsja sõnul soovib Laupmaa sõlmida prokuratuuriga kokkuleppe ning loodab, et see jõutakse allkirjastada enne 19. augustiks määratud istungit. „Laupmaa soovib maksegraafikut ning tema soov on, et annetuste eest ostetavad droonid jõuaksid võimalikult kiiresti,“ selgitas Linntam.
Majandus- ja korruptsioonikuritegude ringkonnaprokurör Anneli Masing nõustus istungite edasilükkamisega, kuna kaitsjal ei ole olnud võimalust toimikuga tutvuda.
Kohtunik Karin Olentšenko rahuldas taotluse ning tühistas mõlemad selle nädala istungid. Järgmine kohtuistung Laupmaa süüasjas toimub 19. augustil. Kohtunik lisas, et kui enne seda kuupäeva saavutatakse kokkulepe, tuleb sellest kohut viivitamatult teavitada.
Henri Laupmaad süüdistatakse suures ulatuses omastamises. Prokuratuuri hinnangul kogus ta 2022. aasta sügisel veebilehe toeta.me vahendusel annetusi Ukraina relvajõudude toetuseks eesmärgiga soetada kaks drooni Eesti ettevõttelt Threod Systems, koos GPS-i segamise vastaste seadmetega.
Sama platvormi kaudu koguti annetusi ka MTÜ Infograafika ja Ergonoomika Instituudi tegevuseks, mille juhatusse Laupmaa kuulus.
Tõendite kohaselt tehti üle 3700 annetuse ning koguti ligi 213 000 eurot. Süüdistuse järgi kasutas Laupmaa selle raha isiklikuks otstarbeks ja oma äritegevuse rahastamiseks.
Prokurör Masing märkis jaanuaris: “Kuivõrd prokuratuuri hinnangul viitavad kogutud tõendid sellele, et süüdistatav kasutas heausksetelt inimestelt kogutud raha lubatud heategevuse asemel isikliku kasu saamiseks, siis on prokuratuuri hinnangul vältimatu, et kogutud tõenditele saaks õigusliku hinnangu anda kohus.”
Ta lisas, et selline juhtum võib negatiivselt mõjutada kõigi Eesti heategevusorganisatsioonide mainet ja läbipaistvust.
Droonikampaaniat toetasid muuhulgas muusik ja kirjanik Roy Strider ning riigikogu liikmed Eerik-Niiles Kross (Reformierakond) ja Juku-Kalle Raid (Eesti 200).
Allikas: BNS