Eesti Energia teenis mullu tugeva kasumi

Eesti Energia teenis 2024. aastal tugeva kasumi peamiselt elektrimüügi, taastuvenergia tootmise, võrguteenuste ja vedelkütuste müügi näol. Kontserni kulumieelne ärikasum oli 400 miljonit eurot ning puhaskasum ilma varade allahindluse mõjuta 186 miljonit eurot.

Kontserni juhatuse liikme ja finantsjuhi Marlen Tamme sõnul kasvas kasumlikkus enamikes ärivaldkondades, välja arvatud põlevkivielekter, mille kasumlikkus on langenud. Tamm selgitas, et taastuvenergia, elektrimüük, võrguteenused ja vedelkütuste tootmine andsid tugeva panuse kontserini kasumlikkusesse, kuid põlevkivielekter on konkurentsivõime kaotanud ja toodab kahjumit,.

Eesti Energia teenis poole oma 1,8 miljardi euro suurusest käibest elektrimüügist ja taastuvenergia tootmisest, millest 60% tuli välisturgudelt. Kokku toodeti 2024. aastal 3791 gigavatt-tundi elektrit, mis on 5% rohkem kui aasta varem. Tänu Enefit Greeni uutele tootmisvõimsustele kasvas taastuvenergiatoodang 35%, sealhulgas moodustades taastuvenergia 56% kogu elektritoodangust. Peamised kasvuallikad olid Sopi-Tootsi tuulepark Eestis (255 MW), Akmenė tuulepark Leedus (75 MW) ja Tolpanvaara tuulepark Soomes (72 MW).

Kuigi Auvere elektrijaama töökindlus paranes, vähenes mittetaastuva energia tootmine 18% madala konkurentsivõime tõttu.

Eesti Energia arendas jõuliselt ka elektriautode laadimisvõrku – Enefit avas 2024. aastal üle 575 uue laadija enam kui 300 asukohas Baltikumis ja Poolas. Klientide laaditud energia võimaldas sõita üle 13 miljoni CO2-vaba kilomeetri, hoides kokku 1600 tonni CO2 emissioone.

Kontsern investeeris 2024. aastal 722 miljonit eurot, millest üle poole suunati taastuvenergiasse ja viiendik võrguteenuste arendamisse. Suurimad investeeringud olid Sopi-Tootsi tuulepark (229 mln €) ja Kelme tuulepark (103 mln €). Elektrilevi investeeris võrgu kvaliteedi parandamisse 138 miljonit eurot ning Enefit 280-2 õlitehasesse suunati 78,4 miljonit eurot.

Põlevkivi elektritootmise vähenemise tõttu hinnati kaevanduste väärtus alla 64 miljoni euro võrra ning õlitehase ehituse viivitused lisasid omakorda 107 miljoni euro suuruse allahindluse. Selle tulemusena oli ettevõtte puhaskasum 15 miljonit eurot.

Eesti Energia tasus 2024. aastal riigile 92 miljonit eurot makse ja keskkonnatasusid ning CO2 emissioonikulud moodustasid turuhinnas 184 miljonit eurot.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist