Tesla on lõpetanud uute tellimuste vastuvõtmise USA-s toodetud Model S ja Model X autodele Hiinas. Tellimisvõimalus on eemaldatud nii Tesla Hiina ametlikult veebilehelt kui ka WeChati miniprogrammist.
Kuigi ettevõte pole ametlikku põhjust avaldanud, toimub see ajal, mil USA ja Hiina vahelised kaubandussuhted on pingestunud. Viimati tõstis Hiina USA päritolu kaupadele kehtivaid imporditariife kuni 125 protsendini, vastusena president Donald Trumpi otsusele kehtestada Hiina kaupadele 145% tollimaksud.
Tarbijatele tähendab see seda, et imporditud mudelid muutuvad oluliselt kallimaks kui kohalikult toodetud elektriautod, nagu näiteks Hiina tootja BYD sõidukid.
Teslat mõjutavad tariifid vähem kui teisi autotootjaid
Tesla on üks vähestest USA autotootjatest, keda Trumpi tariifid vähem mõjutavad, kuna ettevõttel on Hiinas Shanghais oma tehas, kus toodetakse Model 3 ja Model Y mudeleid nii siseriiklikuks müügiks kui ka ekspordiks, sealhulgas Euroopasse. Need mudelid moodustavad suurema osa Tesla müügist Hiinas.
Hiina Autovahendajate Assotsiatsiooni andmetel imporditi 2024. aastal Hiinasse 1 553 Model X ja 311 Model S autot. Need mudelid moodustasid vähem kui 0,5% Tesla üleilmsetest tarnetest, mida oli kokku üle 657 000 sõiduki.
Hiina pole neid mudeleid tegelikult juba algusest peale edukalt vastu võtnud – 2023. aastal langetati Hiina turul Mudel S ja X hindasid vähese müügi tõttu.
Lisaks tugevale konkurentsile Hiina kohalike tootjate poolt nagu BYD, on Model S ja Model X müüki mõjutanud ka mudelite vähene uuenduskuur ja vastuolu Tesla juhi Elon Muski viimase aja poliitiliste avaldustega. Tesla luksusautode ja Cybertrucki tarned vähenesid 2025. aasta esimeses kvartalis globaalselt 25%.
Kuigi otsus puudutab väikest osa Tesla müügist, on see märgiline samm geopoliitiliselt pingelisel ajal ning annab aimu, kuidas kaubanduspoliitika võib mõjutada tarbijate valikuid ja rahvusvaheliste ettevõtete strateegiaid.
Tesla müüginumbrid on langenud ka Euroopas
Vananenud mudelivalik, tugevnev konkurents kohalike ja Hiina tootjate poolt (nt BYD) ning Elon Muski vastuolulised poliitilised seisukohad on kahandanud tarbijate usaldust ka Euroopas. Mõni päev tagasi kirjutasime SIIN, kuidas aktivistid on Euroopas Tesla esindusi rünnanud. Tulemuseks on langus just Tesla kallimate mudelite müügis, mida konkurendid on usinalt asendama hakanud.