Nädala terviselugu: Mis on suhkrusõltuvus ja kuidas sellest vabaneda?

Suhkur on paljudele inimestele igapäevane osa toidulauast, kuid üha enam uurimusi viitab sellele, et liigne suhkrutarbimine võib põhjustada sõltuvust. Sarnaselt teiste sõltuvust tekitavate ainete, nagu nikotiini või alkohol, võib suhkur mõjutada aju premeerimissüsteemi, kutsudes esile tugevat iha ja sõltuvuslikku käitumist. Suhkur stimuleerib dopamiini vabanemist, mis on seotud naudingutunde ja sõltuvuskäitumisega. Selle tulemusena võib suhkrutarbimine viia tsüklini, kus inimene tunneb vajadust üha suurema suhkruannuse järele, et saavutada sama rahulolutunne.

Kas suhkur on ikka üdini kahjulik?

Kuigi suhkrut peetakse sageli negatiivses valguses, on sellel oluline roll organismi normaalses talitluses. Glükoos, mis on suhkru lagunemisel tekkiv põhikomponent, on keha peamine energiaallikas ning hädavajalik ajule, lihastele ja muudele organitele. Ilma piisava glükoosita võib tekkida väsimus, keskendumisraskused ja nõrkus.

Suhkur muutub kahjulikuks eelkõige siis, kui seda tarbitakse liigselt ja töödeldud kujul, näiteks lisatud suhkrutena maiustustes ja karastusjookides, kastmetes jne. Liigne suhkrutarbimine võib põhjustada veresuhkru taseme järske kõikumisi, insuliiniresistentsust ja kroonilisi haigusi.

Suhkrusõltuvuse olemus

Suhkrusõltuvus avaldub pidevas vajaduses tarbida suhkrut sisaldavaid toite ja jooke isegi siis, kui inimene on teadlik selle võimalikest kahjulikest mõjudest tervisele. Paljud inimesed kogevad tugevat iha magusa järele, eriti stressirohketel aegadel või kui on lihtsalt väsimus peal. Samuti võib täheldada kontrolli kaotust suhkrutarbimise üle – inimene võib süüa magusat ka siis, kui tal polnud algselt seda plaanis (nt poodi minnes jalutad mööda saiakeste või šokolaadide letist ja haarad midagi kaasa, keegi tähistab tööl sünnipäeva jne).

Suhkrusõltuvuse tunnuste hulka kuuluvad ka energiataseme kõikumised, kus pärast suhkru tarbimist saadud lühiajalisele energialaengule järgneb kiire langus, mis võib tekitada väsimust ja ärrituvust. Lisaks võivad tekkida nn söömissööstud, kus inimene tarbib suures koguses suhkrut sisaldavaid toite ühe korraga.

Aja jooksul võib suhkrusõltuvus viia kaalutõusu, ainevahetushäirete ja suurenenud riskini krooniliste haiguste, näiteks diabeedi ja südame-veresoonkonna haiguste tekkeks. Psühholoogilisel tasandil võib suhkrusõltuvus põhjustada sõltuvuslikku käitumist, kus inimene kasutab suhkrut lohutuse või emotsioonidega toimetuleku vahendina.

Kuidas siis suhkrusõltuvusest vabaneda?

Suhkrusõltuvusest vabanemine võib olla keeruline, kuna suhkur on paljude töödeldud toitude ja jookide koostisosaks. Üks tõhusamaid meetodeid on suhkru tarbimise vähendamine järk-järgult, mitte järsk loobumine, mis võib põhjustada võõrutussümptomeid, nagu peavalud, ärrituvus ja väsimus. Teadlik toitumine aitab samuti – näiteks looduslikud alternatiivid nagu puuviljad või marjad võivad rahuldada magusaisu, pakkudes samas olulisi kiudaineid ja vitamiine.

Teisalt võiks ju mõelda, et mis seal siis vahet on, kas süüa nt ühe banaani või lusikatäie suhkrut – mõlemad ju tõstavad veresuhkru taset. Siin võibolla peaks ka vahet tegema banaanide küpsusastmetel, juba pruuniks muutunud banaanid tõstavad nt veresuhkrut kiiremini, kui kollasemad. Nooremad (rohelised/ helekollased) banaanid sisaldavad ka resistentset tärklist, mis ei ole veel jõudnud suhkruks muutuda. Banaanides on ka palju kiudaineid, mis aitavad veresuhkru järsku tõusu natuke pidurdada ja lisaks on nad ka suurepärased kaaliumiallikad.

Suhkrukoguse võrdlus erinevates toiduainetes. Pilt: Envato

Oluline on keskenduda tasakaalustatud toitumisele, mis sisaldab piisavas koguses valke, tervislikke rasvu ja kiudainerikkaid süsivesikuid. Need aitavad stabiliseerida veresuhkru taset ja võivad vähendada soovi magusa järele. Samuti tuleks vältida kunstlikke magusaineid, mis võivad säilitada suhkruisu ega pruugi aidata sõltuvusest vabaneda. Peidetud suhkruid sisaldavad ka paljud töödeldud toidud nagu jogurtid, kastmed ja valmistoit, seega on kasulik lugeda tooteetikette ja teha teadlikke valikuid.

Elustiili muutmine võib samuti aidata suhkrusõltuvusest vabaneda. Regulaarne füüsiline aktiivsus toetab meeleolu tõstmist ja aitab tasakaalustada dopamiini taset loomulikul viisil. Piisav uni ja stressijuhtimine on samuti olulised tegurid, kuna une- ja stressipuudus võivad suurendada isu suhkrurikka toidu järele. Meditatsioon, jooga või muud lõõgastustehnikad võivad aidata stressi vähendada ja parandada üldist enesetunnet.

Suhkrusõltuvus on reaalne probleem

Suhkrusõltuvus võib negatiivselt mõjutada nii füüsilist kui ka vaimset tervist. Kuna suhkur mõjutab ajus premeerimissüsteemi sarnaselt teiste sõltuvust tekitavate ainete nagu nikotiini või alkoholiga, võib suhkrust loobumine olla keeruline. Siiski on õige toitumise, teadlike harjumuste ja elustiili muutuste abil võimalik suhkrutarbimist vähendada ja selle üle kontroll saavutada. Järk-järguline suhkru vähendamine, tasakaalustatud toitumine, füüsiline aktiivsus ja stressijuhtimine aitavad suhkrusõltuvusest vabaneda ning parandada üldist tervist ja heaolu.

 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist