Suitsetamine mõjutab miljonite inimeste tervist ja elukvaliteeti, olles seotud paljude krooniliste ja eluohtlike haigustega. Kuigi suitsetamisest loobumine võib tunduda alguses keeruline, on see võimalik ning toob kaasa märgatavaid positiivseid muutusi nii füüsilises kui vaimses tervises.
Miks on suitsetamine tervisele ohtlik?
Suitsetamine mõjutab negatiivselt mitmeid elundeid ja kehasüsteeme. Meestel on suitsetamine on üks peamisi südame-veresoonkonna haiguste põhjustajaid, mis suurendab südameinfarkti ning insuldi riski. Lisaks on suitsetamine seotud kopsuvähi, suuõõne vähi ja mitme muu vähi tüübiga, samuti hingamisprobleemidega, nagu krooniline bronhiit ja emfüseem ning KOK (krooniline obstruktiivne kopsuhaigus).
Suitsetamine kiirendab ka naha vananemist, põhjustades enneaegseid kortse ja nahakuivust. Samuti mõjutab suitsetamine hammaste ja igemete tervist ja võib põhjustada ebameeldivat hingeõhku ja hammaste värvimuutust. Lisaks võib suitsetamine põhjustada meestel viljatust.
Kuigi paljud inimesed suitsetavad, et stressi maandada, on suitsetamine tegelikult ka vaimsele tervisele kahjulik. Pikaajaline suitsetamine võib suurendada ärevust ja meeleolu kõikumisi. Suitsetajad ei pruugi seda kohe märgata, kuid tubakas sisalduv nikotiin võib aidata kaasa dopamiini vabanemisele, tekitades sellega sõltuvuse, mis toob kaasa ärevuse ja stressi.
Kuidas suitsetamisest loobuda?
Suitsetamisest loobumine on keeruline, kuid kindlasti võimalik. Kõige tähtsam on olla vaimselt valmis, sest suitsetamisest loobumine algab mõtteviisi muutmisest. Esimene samm on teadlikult tunnistada, et suitsetamine on tervisele kahjulik ja sa ei taha seda enam teha.
Üks levinumaid meetodeid suitsetamisest loobumiseks on nikotiini asendusravi, näiteks nikotiiniplaastrid, -pastillid või -kummid. Need aitavad leevendada isusid ja vähendada loobumise ajal esinevat ärevust. Paljudele on abiks ka toetusgrupid või nõustamine (sh online-lehed nagu reddit, Facebooki grupid), kus on võimalik jagada oma kogemusi ja saada tuge teistelt inimestelt.
Lisaks võib aidata, kui muudad oma rutiini. Kui oled harjunud suitsetama kindlatel kellaaegadel, proovi teha asju teisiti, et murda seos teatud aja või tegevuse ja suitsetamise vahel. Näiteks, kui tavaliselt suitsetad koos hommikukohviga, siis proovi leida sellele mingi asendustegevus – ajalehe lugemine, väike võimlemine või podcasti kuulamine – nii saab kergemini mõtte suitsust eemale viia.
Oluline osa on motivatsioonil – mõtle enda jaoks välja kindel asi (või mitu asja), miks suitsetamisest loobumine on oluline. Näiteks võiks eesmärgiks olla parema tervise saavutamine, raha säästmine või pereliikmete tervise kaitsmine. Mida selgemalt sa endale määratled eesmärgid, seda lihtsam on hoida motivatsiooni ja selle poole püüelda.
Kuidas aidata keha taastumisele kaasa?
Pärast suitsetamisest loobumist on väga oluline keskenduda sellele, kuidas keha taastub. Üks olulisi samme on täisväärtuslik toitumine ja liikumine. Hea toitumine aitab kaasa keha puhastamise protsessile ja tagab, et suitsust loobumise ajal ei tekiks kaalutõusu, mis võib olla üsna levinud kõrvalnäht. Samuti on soovitatav alustada regulaarset liikumist, et end füüsiliselt heas vormis hoida. Liikumine tõstab endorfiinide taset ja aitab tasakaalustada meeleolu.
Samuti on oluline, et sul oleks toetav keskkond. Räägi oma sõpradele ja pereliikmetele, et plaanid suitsetamisest loobuda. Kui nad sind toetavad, on sul palju kergem saavutada oma eesmärke. Samuti võib olla kasulik liituda toetusgruppidega, kus saad suhelda inimestega, kes teevad läbi samu väljakutseid.
Kindlasti ära haara esimese asjana elektroonilise sigareti järgi. Kuigi e-sigaret võib sisaldada vähem kahjulikke aineid kui tavaline sigaret, ei ole selle ohutus tervisele tõestatud. Vedelike aurustamine võib ärritada hingamisteid ja kopsusid ning pikaajaline mõju tervisele pole veel täielikult teada.
Loobumisega võivad kaasneda ajutised kõrvalnähud, nagu:
-
Masendus, ärevus, ärrituvus, rahutus või suurenenud söögiisu
-
Keskendumisraskused
-
Halvenenud ööuni
-
Tugev suitsetamistung
-
Iiveldus
-
Üldine halb enesetunne
-
Peavalud
Iga inimene kogeb neid sümptomeid erinevalt ja puudub kindel ajakava, millal võõrutusnähud mööduvad. Tavaliselt on sümptomid kõige intensiivsemad esimeste päevade jooksul pärast viimast sigaretti ning hakkavad kergemaks muutuma 2–4 nädala jooksul.
Kui sul on suitsetamisest tingitud köha, võib see pärast loobumist ajutiselt süveneda, kuna kehal võtab harjumine aega.
Suitsetamisest loobumisel paraneb suhteliselt kiiresti ka maitse- ning lõhnataju, vähenevad väsimus ja hingamisraskused. Pikaajalises perspektiivis vähendab suitsetamisest loobumine südamehaiguste, kopsuvähi ja teiste tõsiste haiguste riski.
Suitsetamisest loobumine vajab teadlikkust, tuge ja järjepidevust. Õige toitumine, liikumine ja toetav keskkond aitavad kehal taastuda ning võõrutusnähte leevendada.