Praegu on just õige aeg rääkida kofeiinimürgistustest, kuna koolides on alanud arvestused ja eksamid ning noored on haaranud energiajookide ja apteekides müüdavate kofeiinitablettide järele, ütleb mürgistusteabekeskuse peaspetsialist Mare Oder. Tema sõnul ongi kevad see aeg, mil kofeiini üleannustamise juhtumeid tuleb ette kõige rohkem.
Tavainimene teab, et kofeiini sisaldab kohv, aga seda leidub ju mujalgi.
Peale kohvi, igasugu kohvijookide ja kange tee saame kofeiini ka energiajookidest ja apteegi käsimüügis olevatest kofeiinitablettidest. Ka ravimitest – näiteks peavalutablettidest ja nn gripitee pulbritest, mida kasutatakse palavikualandaja ja valuvaigistina. Kofeiinilaadset toimeainet sisaldavad ka matepuu lehed ja kakao, dieeditabletid ja spordilisandid, koola, šokolaad ning mitmed kauplustes müüdavad energiaveed (näiteks Belief, Energy Well, Vitamineral Energy – toim).
Oleme infoliinile saanud kõnesid vanematelt, kelle sõnul käitub laps ebaadekvaatselt, tal on halb olla, aga ema on alles hiljem avastanud, et maitsevesi, mis ta lapsele ostis, sisaldab kofeiini. Seega tasub kindlasti hoolega üle vaadata, mida meie valitud tooted sisaldavad – eriti just lastele ostetavad tooted.
Must tee sisaldab kofeiini analoogi teiini.
Laialt on levinud arvamus, et kofeiin annab energiat. See tegelikult paika ei pea.
Ei pea tõesti. Eriti just noored inimesed arvavad, et saavad kofeiinist energiat, juues seepärast energiajooke. See, et joon energiajooki või kohvi ja saan sealt justkui pistiku ja voolujuhtme kaudu energiat, ei vasta aga tõele. Kofeiin aitab üksnes organismis leiduvat energiat koondada või nii-öelda ümber liigutada. Kui organism on väsinud, siis tuleb ikka puhata.
Meie infoliinile helistanud inimesed on toonud väga erinevaid põhjusi, miks nad on kofeiinitablettide järele haaranud: küll on pikalt peetud pidu ja tarvis tööle või kooli minna, küll tahetud trenniks energiat saada. Samuti võetakse neid tablette sõprade, tuttavate või oma vanemate eeskujul.
Ühel juhul oli noor, alla 30-aastane saarlane manustanud tahtlikult väga-väga palju kofeiinitablette – tegemist oli suitsiidse käitumisega.
Mare Oder
Kofeiin iseenesest pole siiski halb – näiteks kasutatakse seda ka enneaegsete vastsündinute apnoe raviks. Kõik oleneb aga kogusest. Inimene peab teadma, kui palju ta võib kofeiini tarvitada ja mida see võib talle kaasa tuua. Ja kindlasti tuleb alati kokku arvestada päeva jooksul saadav kofeiini koguannus.
Tuleb arvestada ka sellega, et kofeiinijook või -tablett viib vedelikku kehast välja. Sama teevad kanged teed, matepuu lehed ja kakao. Seega on tähtis, et oleks tagatud piisav vedelikutarbimine.
Kui suur on ohutu kogus kofeiini?
Ega siin ühest vastust olegi. Kofeiinimürgistuse pärast meie infoliinile helistanud inimese käest küsime esimese asjana, kas ta on pidev kohvitarbija. Jaatav vastus on kindel märk, et ta suudab tarbida suuremaid koguseid. Kui aga väike laps joob kogemata ema, isa, vanema venna või õe tagant energiajooki, siis temale piisab mürgistusnähtude tekkeks juba väga väikesest kogusest. Kui laps – ka juba suurem – ei ole kofeiiniga varem kokku puutunud, siis tekib tal väga ruttu väga tugev reaktsioon.
Kodus valmistatud kohv sisaldab umbes 100 milligrammi kofeiini, kohvikutes müüdav kohv umbes 150 mg. Energiajookides sisalduv kofeiinikogus võib olla koguni 500 mg pudeli või purgi kohta.
Kui räägime energiajookidest, sisaldavad need lisaks kofeiinile ja suurele kogusele suhkrule ka tauriini ja aineid, mida organism ise suudab ümber töödelda kofeiiniks. Seetõttu tasub väga tähelepanelikult vaadata energiajoogi koostist.
Kui energiajook sisaldab guaranat, siis juba selle 1 grammis on kuni 80 mg kofeiini.
Mõistlik kofeiinikogus on siiski selline, mis üle 100 mg (tavapäraselt kohvi mittejooja jaoks) korraga ei küündi.
Kui palju kofeiini sisaldavad kofeiinitabletid?
Tavaliselt on apteegis müüdavad tabletid 100-milligrammised. Ühest-kahest tabletist peakski piisama, rohkem neid võtma ei peaks. See, kui su sõbranna või sõber suudab võtta viis tabletti, ei pruugi absoluutselt kehtida sinu kohta, kui sa ei ole kohvijooja.
Millised on kofeiinimürgistuse sümptomid?
Eelkõige hakkab süda puperdama, tekib iiveldus-oksendamine, kõhulahtisus, peavalu. Tugeva üleannustamise korral tekib tahhükardia – süda lööb 120-150 korda minutis ja isegi sagedamini. Eluohtlikud rütmihäired tekivad siis, kui kofeiini on manustatud juba väga suurtes annustes.
Kui terviserike lõpeb surmaga kofeiini tõttu, ei pruugi see analüüsidest hiljem välja tulla. Nii ei saa kindlalt öelda, et just kofeiin oli noore inimese surma põhjus.
Kui sageli kofeiini liigtarbimise pärast mürgistusteabekeskuse infoliinile helistatakse?
Eilegi (möödunud nädala neljapäeval – toim) oli juhtum, kus eksamile minev noor tütarlaps oli kofeiinitablette üleannustanud. Tavaliselt helistatakse kofeiini üleannustamise pärast aga paar korda nädalas. Selline rütm on meil kujunenud aprilli algusest saadik.
Väga tõsiseid juhtumeid on meil paar-kolm aastas, kus noor inimene läheb kofeiinitablettide võtmisega nii liiale, et vaja on kasutada elustamislauda.
Meil on siiani õnnestunud kõik kofeiini üleannustamise sümptomitega inimesed, kes on meie keskusesse helistanud, õigel ajal haiglasse saada. Seega oleme meile teadaolevates juhtumites suutnud inimese surma ära hoida.
Kui palju kõnesid on keskusele tulnud Saare maakonnast?
Saare maakonnast on helistatud isegi suhteliselt vähe, ent võimalik on ka saarlaste viibimine kofeiinimürgistuse ajal mandril. Sellisel puhul liigitub meie anonüümsel infoliinil tehtud kõne ikkagi mandrile. Enamik kõnesid tuleb ikka Tallinnast, Tartust – ülikoolide ja paljude koolide linnadest. Küll aga meenub mulle kohe Saare maakonnast kaks juhtumit – üks eelmisest ja üks käesolevast aastast. Ühel juhul oli noor, alla 30-aastane inimene manustanud tahtlikult väga-väga palju kofeiinitablette – tegemist oli suitsiidse käitumisega.
Missugused on teie praktikas olnud kõige koledamad laste kofeiinimürgistused?
Meie andmebaasis on õige mitu juhtumit, kus lapsed on pääsenud ligi oma vanemate energiajookidele. Lapsed joovad neid, sest pudelid-purgid on ilusad värvilised ja jook ise magus.
Üsna kiiresti tekib lapsel aga tahhükardia ehk südamepekslemine. Ta nutab, sest tunneb end halvasti ja süda on paha, või vajub üsna kiiresti pikali. Selliste juhtumite korral on lapsel vaja kiiresti haiglasse jõuda.
On üsna tavaline, et teismelised joovad energiajooke nagu limonaadi.
Jah, nii paraku on. Meile on helistanud ka lapsevanemad, kes on kurtnud, miks paljude kaupluste müüjad teismelistele ja isegi algkoolilastele energiajooke müüvad. Kuna energiajook on kofeiini tõttu samasugune sõltuvusaine nagu alkohol ja nikotiin, võiks kõigis poodides kehtida reegel, et alla 16-aastastele energiajooke ei müüda. See oleks üks toetuspunkt ka lapsevanemate jaoks, kes oma iseseisvalt koolist või hobitegevuse juurest koju liikuval lapsel alati silma peal hoida ei jõua.
Mida tuleb samuti meeles pidada – uuringud on näidanud, et lastel võimendavad kofeiini sisaldavad energiajoogid spetsiifilisi terviseseisundeid nagu tähelepanuhäired ja hüperaktiivsus. Seega peaksime vanematena mõtlema, kas me ikka soovime, et meie lapsed kofeiinijooke tarbiksid.
Noortel on kombeks manustada kofeiini enne trenni.
Oleme nõustanud mürgistusinfoliinil ka noori, kes on neelanud vahetult enne treeningule minemist kofeiinitableti, et suuta spordisaalis enamat. See pole küll trennis tulemust andnud, aga koju jõudnud, on noorel tulnud meile helistada, sest südamepekslemine, peavalu ja iiveldus annavad tugevalt tunda. Ehk siis kofeiini toime on tekkinud alles siis, kui noor on koju jõudnud ja tulemus on topelt halb.
Lisaks tasub kõrva taha panna, et kofeiini tarbimisel treeningul või enne ja pärast seda riskivad inimesed ka võimaliku südameseiskumisega rütmihäire tõttu, ent samuti näiteks avastamata aneurüsmi lõhkemisega. Lisaks sellele, et kofeiin paneb südame pekslema, tõstab see ju ka vererõhku, kui vererõhk on füüsilise pingutuse tõttu juba niigi tõusnud.
Paraku müüakse kofeiini ka spordisaalides – pulbrite ja toidulisanditena.
Milline on kofeiinimürgistuse puhul esmaabi?
Kui inimesel on vaid kerged kaebused, piisab puhkamisest ja vee joomisest, kuid raskete mürgistuste korral aitab aktiivsüsi. Alati tasub mürgistuse korral helistada meie infoliinile 16 662.
Võtame kõnesid vastu ööpäevaringselt ning saame hinnata olukorda, mürkaine ohtlikkust ning jagada esmaabijuhiseid, samuti saame hinnata, millise aja jooksul on olukord veel ohtlik, mida võib tervise halvenemisel veel oodata ning kas mürgistusest paranemiseks saab hakkama koduste vahenditega või tuleb haiglasse minna või kutsuda kiirabi.
Kofeiini põhjustatud rütmihäirete korral tuleb kindlasti minna haiglasse. Kodus ei pruugi sellise olukorra lahenemine võimalik olla.
Allikas: BNS