Tulumaksumuudatused on avaldanud negatiivset mõju lasterikaste perede toimetulekule

Eesti Lasterikaste Perede Liidu küsitlus näitab, et 81,1% peredest on tulumaksumuudatuste tõttu majanduslikult raskemasse olukorda sattunud.

Kõige rohkem, 31,2%-l peredest, vähenes tulumaksutagastus võrreldes eelmise aastaga 500–1000 euro võrra, 26,4%-l 1000–1500 euro võrra ning 18,4%-l koguni üle 1500 euro. Ülejäänud 24% peredest märkisid, et summa vähenes kuni 300 eurot või ei osanud nad täpset summat hinnata.

Maksusoodustustest saadud raha kulutati peamiselt lastele – talveriietele, koolitarvetele, huviharidusele ja peredele ainukeseks väljasõiduks aastas. Lisaks kasutati seda kodukulude katmiseks nagu küttepuud, remont, hambaraviks ja ootamatuteks väljaminekuteks. Paljud pered tõdesid, et neil pole enam võimalik sääste koguda, mistõttu on nad ootamatute kulude ees väga haavatavad.

Eriti suurt muret tekitab peredele automaks, mille kohta öeldi, et “automaks on justkui eraldi maks suurperedele, millega karistatakse selle eest, et meil on lapsed”. 94% küsitlusele vastanutest kinnitas, et auto on nende peres hädavajalik igapäevaseks toimetulekuks – lasteaeda, kooli ja tööle jõudmiseks, eriti maapiirkondades.

Automaksu mõju peredele

Küsitlusest selgus, et 67% peredest peab automaksu tasumiseks leidma kuni 500 eurot aastas, 17,9% maksab 500–1000 eurot ning 2,6% üle 1000 euro. 49 vastanut tunnistas, et maksu tasumiseks tuleb laenu võtta. Paljud pered peavad kasutama igakuist sissetulekut või sääste, et maksta lisanduvat automaksu.

Samuti tõstatasid pered küsimuse, miks puuetega laste vanematele ettenähtud eritoetus katab automaksust vaid kolmandiku. “Kas nüüd maksustab riik ka puuet?” uuris üks pereema.

Lasterikaste perede üleskutse riigile

Eesti Lasterikaste Perede Liit kutsub parlamenti üles leidma lahendusi, mis aitaksid perede majanduslikku olukorda leevendada. Esimese sammuna tuleks Liidu sõnul taastada maksusoodustused, mis aitavad katta lastega seotud kulusid ja suunavad raha tagasi majandusse. See näitaks, et riik väärtustab lapsevanemate panust ja mõistab nende raskusi. Samuti tuleks kehtestada lasterikastele peredele automaksu erisoodustused, arvestades, et auto on nende jaoks hädavajalik igapäevaelu korraldamiseks. See tagaks lastele võimaluse käia koolis, huviringides ja arsti juures ilma liigse finantskoormuseta.

Küsitluses osales 2533 inimest, 63,2% neist esindasid kolmelapselisi peresid, 25% 4-lapselisi, 2,6% 6-lapselisi ja 1,3% 7-lapselisi peresid.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist