Tuhandeid hektareid Amazonase vihmametsa raiutakse uue maantee rajamiseks, et valmistuda novembris Brasiilias Belémis toimuva COP30 kliimatippkohtumise jaoks. Maantee ettevalmistused on juba hävitanud osa kaitstud vihmametsast.
COP30 on kliimaüritus, mille varasemad kohtumised on saanud kriitikat, kuna osalejate lennureisid üle kogu maailma võivad keskkonnale kahjulikku mõju avaldada. COP30 aruteluteemadeks on muu hulgas metsade hävitamine, elurikkuse vähenemine ja süsinikuheitmed, mistõttu peetakse maantee rajamist paljude poolt vastuoluliseks.
Pará osariigi valitsus on kaalunud maantee rajamist nimega Avenida Liberdade juba alates 2012. aastast. Maantee eesmärk on aidata vähendada liikluskoormust. Varem on projekt keskkonnakaalutlustel kõrvale lükatud, kuid nüüd on see kantud üheks Belémi 30 projektist, millega valmistutakse COP30 tippkohtumiseks. Tippkohtumise ajal oodatakse linna üle 50 000 inimese, sealhulgas maailma tippjuhte. Kriitikud on aga mures metsade hävitamise ja keskkonnamõjude pärast.
Brasiilia ametnikud kaitsevad projekti
Osariigi valitsuse taristusekretär Adler Silveira kinnitas, et maantee on jätkusuutlik, kuna loomadele on rajatud ülekäigukohad ja teed valgustatakse päikeseenergial töötavate lampidega. Amentike sõnul on COP30 toimumiskoht loonud võimaluse investeeringuteks ja arenguks Belémis, millest kohalikud elanikud saavad kasu.
Brasiilia president Luiz Inácio Lula da Silva on öelnud, et see saab olema “COP Amazonases, mitte COP Amazonase kohta.”
Kestlikkuse nõustamisfirma Eight Versa direktor Chris Hocknell ütles, et kui konverentsiturismi hõlbustamiseks on vaja arendada infrastruktuuri, eriti Amazonase-sarnastes kaugemates piirkondades, kaasneb sellega paratamatult keskkonnakahju ja metsade hävitamine. Lula toetas seda maanteed juba mõnda aega tagasi. Ta lisas: “Kas korraldame COP-i Amazonases ja tagame, et arutelud annavad tulemusi, või korraldame COP-i São Paulos ja kasutame olemasolevat infrastruktuuri.”
Brasiilia taristusekretär Adler Silveira sõnas, et projektid “mooderniseerivad linna, et jätta elanikkonnale pärand ja pakkuda inimestele COP30 raames parimat võimalikku teenindust.”
Kohalikel elanikel on aga vastakaid arvamusi
Kohalik nahkjalatsite müüja Dalci Cardoso da Silva ütles BBC-le: “Kogu linna parandatakse ja paljud inimesed külastavad seda teistest kohtadest. See tähendab, et saan rohkem müüa ja rohkem teenida.”
Kohalik elanik Claudio Verequete aga tõdes: “Meile, kes elame maantee kõrval, ei too see mingit kasu. Kasu saavad veoautod, mis sealt läbi sõidavad. Kui keegi haigestub ja vajab pääsemist Belémi keskusesse, ei saa me seda maanteed kasutada.”
Kohalik elanik Claudio Verequete, kes korjas seal varem açaí-marju, ütles “Meie saak on juba maha raiutud. Meil pole enam seda sissetulekut, et peret toetada.”
COP30 toimub 10.–21. novembrini. Brasiilia föderaalvalitsus investeerib tippkohtumiseks valmistumisse miljardeid.