Tallinna linnavolikogu kinnitas uue kalmistute kasutamise eeskirja, mis toob kaasa mitmeid muudatusi. Muuhulgas lubatakse kalmistutele kergliikurid ja mootorsõidukid, piiratakse veekasutust ning soovitatakse vältida tehisvalgusega küünlaid.
Uue korra kohaselt on kalmistutel edaspidi lubatud liikuda ka tõukerataste, jalgrataste, pisimopeedide ja muude mootorsõidukitega. Samuti seatakse piirangud kalmistu kastmisvee kasutamisele ning soovitatakse loobuda tehisvalgusega haudade kaunistamisest.
Mõned muudatused on tekitanud linnavolikogus kriitikat. Keskerakondlasest volikogu liige Kairet Remmak-Grassmann tõdes, et tegu ei ole tema hinnangul prioriteetse teemaga: „Uue eeskirja järgi tohivad kalmistul liigelda nii tõukerattad, jalgrattad, pisimopeedid kui ka muud mootorsõidukid.”
“Kui linn ei saa kergliikurite reguleerimisega hakkama isegi tänavatel, siis nüüd lubatakse need abilinnapea Pärtel-Peeter Pere eestvedamisel ka kalmistule,“ märkis Remmak-Grassmann.
Kriitikat põhjustasid ka muudatused haudade hoolduse ja kasutamise reeglites
„Linn ei saa ette kirjutada, millise küünla ma oma lähedase hauale panen. Samuti asendati eeskirjas senine mõiste „perekonnaliige“ sõnaga „lähedane“. Istungil selgitati, et lähedane võib olla ka töökaaslane või naaber. See muudatus laiendab omaste ringi, eriti olukorras, kus tuleb määrata uus hauaplatsi kasutaja pärast varasema kasutaja surma. Sisuliselt tähendab see, et hauaplatsi võib saada see, kes esimesena surmatunnistusega kohale jõuab,“ ütles volikogu liige.
Uus eeskiri seab piirangud ka kalmistu vee kasutamisele.
„Kastmiskraanist saab edaspidi võtta maksimaalselt viis liitrit vett, see on mõeldud külastajatele, kes hooldavad hauaplatsil taimi. Teenusepakkujatel, kes teevad kalmistul hooldus- või ehitustöid, tuleb aga vesi ise kaasa võtta, sest nendele kalmistu vee kasutamine ei ole enam lubatud,“ selgitas Remmak-Grassmann.
Tema sõnul ei keskendu linnavalitsus piisavalt olulistele teemadele, vaid tegeleb reguleerimisega valdkondades, kus see ei pruugi olla hädavajalik. „Linnavalitsus kulutab aega teemadele, mis ei vaja sellisel määral reguleerimist, kuid oluliste teemadega jätab tegelemata,” lisas ta.
Uus määrus jõustub 1. augustil 2025.