Tallinna linnavalitsus võttis vastu otsuse, mille kohaselt keelatakse alates 1. jaanuarist 2026 linnas polüvinüülkloriidist (PVC) valmistatud reklaampindade kasutamine. Olemasolevaid reklaame lubatakse kasutada kuni aastani 2030.
Tallinn on esimene Euroopa pealinn, kes kehtestab sedavõrd konkreetse piirangu välireklaami materjalidele. Otsuse eesmärk on kaitsta linlaste tervist ja suunata avalikus ruumis kasutatav visuaalne kommunikatsioon keskkonnasäästlikumale suunale.
Tallinna abilinnapea ettevõtluse ja ringmajanduse valdkonnas Margot Roose sõnul on see oluline samm rohelisema linna ja vastutustundlikuma ettevõtluse suunas.
„Tallinna kui rohelise pealinna ja Zero Waste kandidaatlinna jaoks ei ole aktsepteeritav kasutada avalikus ruumis materjale, mis kahjustavad inimeste tervist ja loodust ning ei vasta ringmajanduse põhimõtetele. Koostöös sektoriga astume järk-järgult samme, et vähendada toksiliste materjalide kuhjumist prügilates, seades esikohale keskkonnakaitse ja linlaste heaolu,“ ütles Roose.
PVC reklaammaterjalid kujutavad endast ohtu nii inimeste tervisele kui keskkonnale.
„See sisaldab mitmeid ohtlikke plasti lisaaineid nagu näiteks ftalaate ja leegiaeglusteid, mida seostatakse juba aastaid paljude tõsiste terviseriskidega, sealhulgas viljakusprobleemide ja kasvajate tekkega,” selgitas Tallinna strateegiakeskuse ringmajanduse osakonna ekspert Katarina Papp.
“PVC plakateid kasutatakse nende ilmastikukindluse tõttu välitingimustes, kuid just seal pleegitab päike ohtlikud ained lahti ja vihm peseb maha. Väikesed osakesed, mis keskkonda jõuavad, on seal äärmiselt püsivad ning akumuleeruvad ja jõuavad kindlasti ringiga ka inimeseni,” lisas Papp.
Tema sõnul on PVC keeruline nii taaskasutada kui ka põletada – põlemisel eraldub söövitav soolhape, mis kahjustab seadmeid.
„PVC keelustamine annab linnale võimaluse suunata turuosalisi keskkonnasõbralikumate valikute poole ning toetab terviklikku liikumist ringmajanduse suunas,“ märkis Papp.
Kui samas hinnaklassis on saadaval keemiliselt ohutumad, paremini ringlusse võetavad ja ilmastikukindlad alternatiivid nagu PE ja PP, ei ole PVC kasutuse jätkamine tema sõnul põhjendatud. Mitmed reklaamiettevõtted pakuvad juba praegu PVC-vabu lahendusi.
Keelustamine haakub Tallinna laiemate keskkonnaeesmärkidega. Linn on esimene Euroopa pealinn, kes on liitunud Mission Zero Academy (MiZA) sertifitseerimisprogrammiga, mille kaudu taotletakse ametlikku Zero Waste staatust. Sertifikaadi kaudu arendatakse jätkusuutlikke jäätmehaldussüsteeme ja suurendatakse elanike kaasatust.
Tallinna tegevuskavad näevad ette, et aastaks 2030 jõuab jäätmete liigiti kogumise määr 70 protsendini ja ringlussevõtt vähemalt 65 protsendini aastaks 2035. Linn on juba täna EL-i keskmisest ees – 2023. aastal tekkis Tallinnas inimese kohta 362 kg jäätmeid, samas kui Euroopa keskmine oli 511 kg.
Allikas: BNS