Esmaspäeval lõppesid Saaremaal kümme päeva kestnud plaanilised demineerimistööd, mille käigus leiti maapõuest kokku 1576 lõhkekeha.
Tööd keskendusid peamiselt Sõrve ja Mäebe piirkondadele, kus jätkati otsingutega kohtades, kus eelmisel aastal töö pooleli jäi.
Demineerimistööde üldjuhi, Lääne-Eesti pommigrupi juhi Aivar Posti sõnul sisaldasid kõik 1576 lõhkekeha lõhkeainet ja olid ohtlikud. “Enim leidsime kahe sentimeetrise läbimõõduga militaarlasu komplekte, mille väed taganedes kastide kaupa Sõrve maha matnud olid. Suurim leid oli 152mm mürsk, lisaks palju 10,5 cm mürske,” loetles Post. Koguseliselt suurim leid tuli Sääre külast. Lisaks koristasid demineerijad otsingualadelt ka muu metalli, lõhkekehade osad ja prahi, mis otsingualale oli sattunud.
Demineerimistööde perioodil teavitasid Muhu ja Saaremaa elanikud lõhkekehade leiust 18 korral, mille käigus avastati kokku ligi 100 lõhkekeha. “Hea meel on tõdeda, et teadlikkus plahvatusohust on paranenud ja inimesed annavad lõhkekehadest teada, kartmata karistust vabatahtlikust loovutamisest,” ütles demineerimistööde juht.
Leidude arv ületas sel aastal ootusi. “Oleksime rahul olnud ka kümme korda väiksema numbriga, kuid kuna Saaremaal endiselt lõhkekehi jagub, on hea meel neid võimalikult palju üles leida, et tagada Eesti inimestele ohutu keskkond. Jätkame töid ka edaspidi,” ütles Post.
Kümne päeva jooksul osales demineerimistöödel kokku 47 inimest päästeameti demineerimiskeskusest, Kaitseväest, liitlasvägedest ning juba kolmandat aastat järjest olid kaasatud ka abidemineerijad. Kõik lõhkekeha leiud viidi sel korral kohapealse kahjutustamise asemel mujale. “Lõhkekehad koguti kokku ning anti Mereväele hävitamiseks, kuna nii suurt kogust on meres hävitada ohutum,” selgitas demineerimistööde juht.
Leides kahtlase eseme metsast, pööningult või veekogust, tuleb sellest teavitada kindlasti hädaabinumbril 112. Kahtlast eset ei tohi mingil juhul ise hakata liigutama. Hädaabinumbril tuleks helistada ka lõhkekeha kahtluse korral.