Saaremaal Sõrve poolsaarel möödunud reedel alanud plaanilised demineerimistööd on kujunenud ootamatult leiduderohkeks. Esimese kolme päeva jooksul on demineerijad tuvastanud ja kogunud kokku koguni 1260 lõhkekeha. Lisaks teavitasid Muhu ja Saaremaa elanikud ohtlikest leidudest veel 11 korral, mille tulemusel tehti kahjutuks veel 94 lõhkekeha.
Demineerimistööde juht, Lääne-Eesti pommigrupi juht Aivar Post selgitas, et Sõrve piirkond on teise maailmasõja järel jäänud eriti suure hulga lahingumoona alla. „Sõrve sääre metsa jäi maha palju lahingumoona ja olgugi, et sõjast on aastakümneid möödas, leiavad inimesed endiselt eluohtlikke lõhkekehasid,” ütles Post.
Demineerijad alustasid töid sealt, kus need eelmisel aastal pooleli jäid. Lisaks kaardistatakse piirkondi vanade sõjakaartide abil, mis aitavad hinnata, kus võib veel ohtlikke jääke olla. Post tõi esile, et kevadine aeg on töödeks sobivaim, sest lumi on sulanud, kuid rohi pole veel liigseks kasvanud. „Meie eesmärk on puhastada Saaremaa plahvatusohtlikest esemetest ja seeläbi vähendada võimalust inimestel kokku puutuda juhusliku lõhkekehaga,” lisas ta.
Tänavu on töödesse kaasatud 47 demineerijat Päästeameti demineerimiskeskusest, Kaitseväest, Mereväest, liitlasvägedest ning juba teist aastat ka abidemineerijad. Demineerimistööd kestavad 5. maini. Ohtlikud leiud, mida ei saa ohutult transportida, hävitatakse kohapeal, ülejäänud viiakse spetsiaalsetesse lokaliseerimiskonteineritesse hilisemaks kahjutustamiseks.