Ida prefektuuri politsei pidas eelmisel nädalal Harjumaal Jõelähtme vallas kinni 39-aastase mehe, keda kahtlustatakse rahakullerina petuskeemis osalemises. Viru maakohus võttis mehe prokuratuuri taotlusel kaheks kuuks vahi alla.
Politsei sõnul on mees seotud mitme Ida-Virumaal toime pandud kelmuseepisoodiga, sealhulgas Jõhvis, Narvas ja Ahtmes.
„Aprilli keskpaigas sai politsei mitmeid teateid juhtumitest, kus Ida-Virumaa inimesed andsid kodus või kokkulepitud kohas üle suuri summasid sularaha. Alustasime juhtumite uurimiseks kriminaalmenetlust ning selgitasime välja, et nende kelmusepisoodidega võib olla seotud 39-aastane mees. Kuller tabati vahetult pärast seda, kui ta oli võtnud enda kätte kahe kannatanu raha ning viis seda edasi kelmuse kaasosalisteni. Kinnipidamisel leiti mehe juurest üle 7000 euro sularaha, mille kelmid olid inimestelt välja petnud,“ selgitas Ida prefektuuri küber- ja majanduskuritegude grupijuht Hannes Jalg.
Meest kahtlustatakse hetkel neljas kelmuseepisoodis, kus kogukahju on üle 15 000 euro. Edasine uurimine selgitab välja võimalike juhtumite täpse arvu ja ulatuse.
Jalgi sõnul värvatakse kullerid sageli sotsiaalmeedia kaudu
„Üldjuhul värbavad kelmid sotsiaalmeedia gruppide kaudu petuskeemidesse täiesti tavalisi inimesi, kes pole enne politsei huviorbiiti sattunud. Töökuulutustes lubatakse kullerile sularaha transportimise eest head tasu. Küsimuste korral väidetakse inimestele, et selline tegevus on igati lubatud. Tegelikult on aga see ebaseaduslik ja niisugune kullerteenuse osutamine kriminaalkorras karistatav.“
Politsei hoiatab, et sellise töö vastu võtmine võib tuua kaasa kriminaalmenetluse ja vabadusekaotuse.
Viimastel nädalatel on politsei saanud üle Eesti mitmeid teateid kelmustest, kus petturid helistavad ja väidavad, et inimese lähedane on sattunud liiklusõnnetusse. Edasi küsitakse raha “ravikuludeks” või “vanglast pääsemiseks”, ning kannatanu kodu uksele saadetakse petuskeemis osalev kuller, kes raha ära viib.
„Julgustame kõikidel kelmuste ohvritel esimesel võimalusel helistada 112 ning juhtunust teada anda. Mida kiiremini info politseini jõuab, seda suurem on tõenäosus pettust peatada ning raha kelmideni jõudmist takistada,“ ütles Jalg.
„Kelmuste ennetamisel on parim kaitseliin inimene ise,“ lisas Jalg.
Politsei rõhutab, et kelmusekahtluse korral tuleb telefonikõne koheselt katkestada ning mitte jagada võõrastele isikuandmeid, PIN-koode ega kodust aadressi.
Viru ringkonnaprokurör Sergei Listov lisas, et telefonikelmused muutuvad järjest kavalamaks
„Kelm helistab inimesele, teeskleb ennast sugulasena, kes justkui sattus liiklusõnnetusse ja väidetavalt sai teine inimene vigastada. Telefonikõnes võib osaleda ka libaarst ja libapolitseinik, kes ütlevad kannatanule, et nüüd tuleb kriminaalmenetlus ja sugulast pannakse vanglasse. ‘Selle vältimiseks tuleb kohe maksta raha’ – ütlevad kelmid ja lisavad, et kohe tuleb prokuratuuri töötaja ja võtab raha.“
„Kelmid hoiavad kannatanuid stressis, käskides olla kogu aeg liinis, ja paraku lõpeb see sellega, kus inimesed ise annavad kelmide kätte tuhandeid eurosid. Tuletame meelde, et prokuratuur ja politsei ei küsi mitte kunagi raha kriminaalmenetluse alustamise vältimiseks,“ rõhutas Listov.
Juhtumit uurib Ida prefektuur, menetlust juhib Viru ringkonnaprokuratuur.