Laupäevane soe kevadilm tõi päästjatele kaasa pea 20 väljakutset maastikupõlengutele, millest suurim puhkes Sillamäe lähistel.
Enamik põlengutest sai alguse hooletult tehtud lõketest, mille sädemed süütasid ümbruskonna kuiva kulu või puuhunnikud. Tule levikut soodustas kohati tugev tuul ning mitmel juhul sattusid ohtu ka inimeste majad. Suurim põleng leidis aset Vaivara külas, Sillamäe linna lähedal, kus tuli laastas ligikaudu 9 hektarit maapinda.
“Ilus kevadilm meelitab inimesi õues lõkkeid tegema, kuid tuleb meeles pidada, et ohutus on alati esikohal. Eriti oluline on jälgida ilmaolusid – tuulisel päeval tasub lõkke tegemisest loobuda,” ütles päästeameti haldusosakonna juhataja Tarmo Voltein.
Voltein rõhutas, et kuivades oludes võib tuleõnnetus juhtuda vaid hetkega – tuul kannab lõkkest lenduvad sädemed kuivale pinnasele ja ulatuslik põleng võibki alguse saada. Samuti võib kulupõlengu põhjustada hoolimatult maha visatud ja kustutamata suitsukoni.
Ta lisas, et ohutusreeglite eiramine võib kaasa tuua rahatrahvi – lühimenetluse korras on selle suurus 80 eurot.
“Trahvi eesmärk on suunata inimesi täitma ohutusnõudeid, et vältida kahju nii nende varale kui ka loodusele,” selgitas Voltein.
Päästjate soovitused ohutuks lõkke tegemiseks:
-
Lõkkeaseme ümbrus peab olema puhastatud süttivast materjalist.
-
Jälgi tuule suunda ja kiirust – kui tuul võib sädemed kaugele kanda, jäta lõkke tegemine teiseks korraks.
-
Hoia lõket pidevalt valvsa pilgu all ning hoia lähedal vahend, millega tuld kustutada – kas ämber vett, tulekustuti või veega täidetud voolik.
-
Ära jäta lõket järelevalveta isegi hetkeks, lase sellel järelvalve all lõpuni põleda.
-
Lõpuks tuleb lõke täielikult kustutada – valades sellele vett või summutades liivaga.
Kulu põletamine on Eestis keelatud
Päästjad rõhutavad, et kulu põletamine on kõikjal Eestis keelatud ja kujutab endast tõsist ohtu nii loodusele kui ka varale. Hoidu riskantsetest tegevustest ja kaitse nii ennast kui ka ümbritsevat keskkonda.