Tallinnas toimus kolmapäeval NATO DIANA kiirendiprogrammi raames kaitsetehnoloogia ettevõtete tootedemo üritus. Seal tutvustasid oma lahendusi nii Eestisse programmi pääsenud rahvusvahelised süvatehnoloogia ettevõtted kui ka kohalikud kaitsetööstusettevõtted.
Kohapeal osalesid kaitsevaldkonna investorid, NATO liikmesriikide kaitseasutuste esindajad ning ligi 30 NATO DIANA direktorite kogu liiget.
NATO DIANA Eesti regionaalne direktor Kadri Tammai rõhutas innovaatiliste tehnoloogiate tähtsust kaitsevaldkonnas.
„Täna on meil turul olemas raha, valmidus ja võimalus, aga endiselt on liiga vähe kaitsele fokusseeritud ettevõtteid. Et meie kaitsevõimet kiirelt tõsta, ei tohi traditsioonilise kaitsetööstuse kõrval alahinnata uute innovaatiliste tehnoloogiate tähtust ning just sellistele ettevõtetele pakub tuge ka NATO DIANA,” sõnas Tammai.
Viimase viie kuu jooksul on Eestis oma tehnoloogiaid arendanud seitse rahvusvahelist ettevõtet
Koostööd on tehtud kohalike kaitseekspertidega ning testimisi läbi viidud erinevates keskustes üle Eesti.
Tehnopol Startup Inkubaatori juht Anne-Liisa Elbrecht märkis, et Eesti kiirendil osalenud ettevõtete areng on olnud kiire ja sisukas.
„Ettevõtete dünaamilisus, tehnoloogiline kompetents ja siiras soov panustada ühisesse julgeolekusse peegeldavad süvatehnoloogia kasvavat rolli kaitsevõimekuse tugevdamisel. Selline pühendumus ja tempo kinnitavad, et koostöös teadus-, äri- ja julgeolekusektoriga suudame vastata tänastele ja homsetele julgeolekuväljakutsetele,” ütles Elbrecht.
2025. aasta taotlusvoorus valiti enam kui 2600 kandidaadi seast välja 74 ettevõtet, sealhulgas kaks Eestist: Telearmy ja Wayren. Viimane, endiste küberväelaste asutatud iduettevõte, sõlmis hiljuti 7,9 miljoni euro suuruse investeerimislepingu kaitsetööstusgrupiga EFA GROUP.
Rahvusvahelised kontaktid olnud Wayerni arengus võtmetähtsusega
„DIANA kiirendi on andnud meile juurdepääsu maailmatasemel võrgustikele, koolitustele ja testimisvõimalustele Tehnopoli ja Sparkup Tartu Teaduspargi kaudu. Programm on olnud võtmetähtsusega meie toote arendamisel ja ettevõtte kasvatamisel, mis viis lõpuks 7,9 miljoni euro suuruse strateegilise investeerimislepingu sõlmimiseni. Demoüritus annab DIANA ettevõtetele võimaluse luua väärtuslikke kontakte lõppkasutajate ja investoritega. Soovitame kaheotstarbelistel iduettevõtetel kindlasti programmiga liituda, et teha koostööd juhtivate uuendajate, ekspertide ja valdkonna osapooltega,” ütles Härm.
Wayreni loodud kommunikatsiooniplatvorm võimaldab lahinguväljal säilitada side sõdurite, juhtimiskeskuste ja erinevate platvormide vahel ka keerulistes tingimustes.
Eesti on programmi tugev toetaja
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindaja ja NATO DIANA direktorite kogu liige Sigrid Rajalo märkis, et kiirendiprogramm on muutumas alliansiülest kaitseinnovatsiooni juhtivaks platvormiks.
„NATO DIANA alliansiülene kiirendi on juba muutunud kaitseinnovatsiooni vaieldamatuks eestvedajaks. Eesti on olnud selle algatuse tugev toetaja algusest peale, mistõttu oli äärmiselt suur au võõrustada Tallinnas DIANA direktorite kogu ametlikku koosolekut, et langetada viimaseid olulisi otsuseid NATO tippkohtumise eel,” sõnas Rajalo.
Uus taotlusvoor kuulutatakse välja juunis. Kandideerida saavad kõik süvatehnoloogia ettevõtted, mis on registreeritud mõnda NATO liikmesriiki ning arendavad kaheotstarbelisi (dual-use) tehnoloogiaid.
Tootedemo toimus koostöös Eesti Kaitsetööstuse Liidu, Defence Estonia ja Invest Estoniaga ning oli osa Latitude59 konverentsi programmist. NATO DIANA Eesti kiirendit juhivad Tehnopol Startup Inkubaator ja Sparkup Tartu Teaduspark. Projekti toetavad Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Välisministeerium, Kaitseministeerium ja Tallinna linn. Testimiskeskustena panustavad TalTech, Tartu Ülikool, CR14, Kaitseväe Akadeemia, Sisekaitseakadeemia, Eesti Lennuakadeemia ja Metrosert.
Allikas: BNS