Keskkriminaalpolitsei kahtlustab pankrotistunud ettevõtte Ösel House OÜ (uus nimi Weinsto Caring BWTC OÜ) juhatuse liiget ja töötajat klientide petmises ja maksejõuetuse põhjustamises. Aastatel 2022–2024 sõlmiti klientidega töövõtulepingud moodulmajade ehitamiseks, kuid lubatud „võtmed kätte“ lahendused jäid lõpuni ehitamata.
Esialgsete tõendite järgi kasutati klientidelt saadud raha isiklike kulutuste katteks ja anti edasi seotud äriühingutele, millel puudus majandustegevus. Ehkki ettevõtte tegelik rahaline seis ei võimaldanud lepinguliste kohustuste täitmist, jätkati uute lepingute sõlmimist. Kahju kannatasid kümned kliendid, kogusummas ligi kaks miljonit eurot.
„Mehed pidid mõistma ja teadma, et sellistel tingimustel ei ole töövõtulepingutega võetud kohustuste täitmine realistlik,“ ütles keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juht Ivo Raudheiding.
Prokurör Leelo Soomaa rõhutas, et säärane käitumine kahjustab kogu sektori usaldusväärsust. „Eriti kahetsusväärne on, et praegused võimalikud ebaausad teod on seotud moodulmajade ehitamisega — tegevusalaga, kus iga rajatud hoone ei ole pelgalt ehitis, vaid võib olla kellegi tulevaseks koduks.“
Raudheiding lisas, et enne suuremate summade maksmist tasub alati kontrollida ettevõtte tausta ja klientide tagasisidet. „Lihtne kontroll võib aidata vältida petuskeeme ja säästa nii raha kui närve.“
Kohtueelset menetlust juhib majandus- ja korruptsioonikuritegude ringkonnaprokuratuur ning viib läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo.
Ösel House OÜ endine juht ei tea, kus dokumentatsioon on
Eelmisel nädalal toimus Harju maakohtus istung, kus pidi võlgniku vannet andma pankrotistunud Ösel House OÜ endine juht Veiko Orgmets. Mees ei ilmunud kohtusaali kohale, vaid osales istungil videosilla kaudu.
Ettevõte, mis nüüd kannab nime Weinsto Caring BWTC OÜ, on jätnud kümned pered ilma nii kodudest kui rahast. Klientide lootus on, et pankrotimenetlus toob vähemalt mingi selguse ja võimaliku tagasimakse.
Pankrotihaldur Martin Kruppi sõnul pole Orgmets aasta jooksul esitanud ettevõtte olulisi algdokumente. “Arvestades, et pankrotimenetlus on kestnud juba aasta aega, siis ei ole selline käitumine lubatav!” ütles Krupp. Ta lisas, et Orgmets viitab dokumentide üleandmisele ettevõtte uuele omanikule, kuid uue juhatuse liikme sõnul pole neid kunagi saadud.
Ettevõtte uus juhatuse liige on tuntud firmamatja Lauri Hansberg, kes kinnitas, et tema pole Orgmetsalt dokumente saanud ega kavatse neid ka vastu võtta.
“Ma olen kõik ära andnud, millele ma olen ligi pääsenud. Mul pole rohkem midagi anda!” väitis Orgmets kohtusaalis.
Krupp nõudis tõendeid dokumentide üleandmise kohta. Küsimusele, mida täpselt on üle antud, Orgmets vastust ei andnud. Ta mainis, et saatis materjalid postiga Andrzej Pruzeisekile, kuid nende asukohta ei tea. Ühel hetkel katkestas ta ka videosilla ühenduse väites, et tema arvutiga juhtus midagi.
Kohtunik päris, miks pole dokumentidest jälge ja kuhu need kadusid, kui tegemist oli mahuka saatmisega. Orgmets kinnitas, et kasutas pakiautomaati.
Istungi lõpus väitis Orgmets, et klientidega tegeles peamiselt Imre Kütt ning tema roll piirdus näiteks töötajate jalanõude kontrollimisega.
Küsimuse alla sattus ka ettevõtte bilansis olev 27 000 euro suurune kassajääk, mille kohta Orgmets viitas Küttile ja raamatupidajatele. Samuti arutati veel ettevõtte nimel olnud sõidukite üleandmist, mis väidetavalt paiknevad erinevatel Eesti saartel.
Pankrotihaldur viitas istungil võimalusele võtta Orgmets kuni kolmeks kuuks vahi alla, kuna viimane pole koostööaldis. “Minu kogemused näitavad, et arestimaja mõjub võlgnike koostöötahtele hästi!” lisas Krupp.
Allikas: BNS