Alates kolmapäevast tuleb kõigis füüsilistes müügikohtades sularahaga makstes ümardada ostukorvi lõpphind lähima viie sendini. Pangakaardiga makstes ümardamist ei toimu.
Muudatuse eesmärk on vähendada 1- ja 2-sendiste müntide kasutamist, mida inimesed harva maksmiseks kasutavad. Eesti Pank on seni andnud igal aastal ringlusse suure hulga pisisente, kuid enamik neist ei jõua tagasi keskpanka, sest poodides on neid vaja vahetusrahana, kuid inimesed neid ei kasuta.
Kuidas ümardamine toimub?
- Sularahas makstes ümardatakse ostukorvi lõppsumma lähima viie sendini – kas üles- või allapoole maksimaalselt kahe sendi võrra.
- Pangakaardi, nutiseadme, kinkekaardi või ülekandega tasudes arvestatakse ostusumma täpselt, ilma ümardamiseta.
- Üksikute toodete hindu ei ümardata, mistõttu see muudatus otseselt hindasid ei tõsta.
- Kui soovitakse siiski maksta 1- ja 2-sendistega, võib seda endiselt teha, sest need jäävad ametlikuks maksevahendiks. Poed on kohustatud vastu võtma kõiki eurosente.
Kaupmeeste jaoks muutub sularahaga arveldamine lihtsamaks
Ümardamisreegli jõustumisega kaob vajadus kasutada vahetusrahana 1- ja 2-sendiseid, mistõttu jääb väikseimaks vajalikuks vahetusrahaks 5-sendine. See muudab sularahaga arveldamise lihtsamaks ja vähendab kaupmeeste kulusid müntide käitlemisel.
Erandjuhul võivad kaupmehed siiski anda tagasi 1- ja 2-sendiseid, kui kassas pole parasjagu piisavalt muid sente. Pikemas perspektiivis nende müntide hulk aga väheneb.
Ümardamisreeglit rakendatakse ka teistes riikides
Eesti on seitsmes euroala riik, mis hakkab kasutama ümardamisreeglit. Sama süsteemi on varem rakendanud Soome, Madalmaad, Iirimaa, Itaalia, Belgia ja Slovakkia. 2025. aasta mais liitub ka Leedu.
Eesti Pank on koos Kaupmeeste Liidu ja rahandusministeeriumiga ette valmistanud juhendid ja infomaterjalid, et üleminek oleks sujuv nii kaupmeestele kui ka tarbijatele.