1. jaanuarist kehtima hakanud mootorsõidukimaks on riigikassasse toonud üle 3 miljoni euro.
Jaanuaris registreeriti Eestis esmakordselt 1210 sõiduautot ja väikekaubikut, mille eest tasuti kokku 1,3 miljonit eurot registreerimistasu. Kui omanikuvahetusi toimus 4197 korral siis registreerimistasu tuli tasuda 2632 korral.
Transpordiameti liiklusteenistuse direktori Joel Jesse sõnul on vahe maksustatavate ja maksuvabade omanikuvahetuste arvus seotud peamiselt liisingulepingutega- kui liisinguvõtja registreerib sõiduki oma nimele, siis registreerimistasu ei rakendu.
Samuti mõjutas numbreid aastavahetus – kui sõiduki omanikuvahetust alustati e-teeninduses 2024. aasta lõpus, siis pidi ta 5 päeva jooksul tehingu kinnitama ja see lükkus uude aastasse edasi. Lisaks sisaldavad andmed ka registreerimistasust vabastatud sõidukeid ja võõrandamisteatisi.
Omanikuvahetuste registreerimistasu kogusumma ulatus jaanuaris 1,8 miljoni euroni. Keskmine registreerimistasu oli 1069 eurot, mediaan jäi aga 720 euro juurde.
Registreerimiste ja omanikuvahetuste arv vähenes järsult
Võrreldes 2024. aasta jaanuariga vähenes Eestis esmaregistreeritud sõiduautode ja väikekaubikute arv 64% ning omanikuvahetuste maht langes 66%.
Kui 2024. aasta jaanuaris registreeriti 3536 sõiduautot ja väikekaubikut, siis 2025. aastal oli see arv vaid 1210. Ka omanikuvahetuste arv langes võrreldes eelmise aasta jaanuariga – 2024. aastal toimus 11 585 omanikuvahetust, samas kui 2025. aasta jaanuaris oli see näitaja 4197.
Jesse sõnul oli selline langus ootuspärane, kuna eelmisel aasta lõpus suurenes nii registreerimiste kui omanikuvahetuste arv mitmekordselt, et vältida uue maksustamisega kaasnevaid lisakulusid.
Jaanuarikuu registreerimisandmed viitavad ka sellele, et sõidukite valikutes on toimunud muutus – inimesed eelistavad üha enam ökonoomsemaid ja keskkonnasõbralikumaid autosid.