Euroopa Komisjon valmistub juulikuus käivitama vanusekontrolli rakenduse, mis on osa laiemast strateegiast tugevdada alaealiste kaitset digiplatvormidel ning jõustada digiteenuste määrust (DSA).
Rakendus võimaldab kasutajatel kinnitada oma vanust ilma isiklikke andmeid jagamata otse platvormidele. Tegemist on ka tulevase EL-i digitaalse identiteedi rahakoti (eID Wallet) eelkäijaga, mis peaks laiemalt käivituma hiljemalt 2026. aasta lõpuks.
Rakenduse arendajateks on Rootsi tarkvarafirma Scytales ja Deutsche Telekomile kuuluv T-Systems, kes tegutsevad ühise platvormi T-Scy all. Beetaversioon ja tehnilised spetsifikatsioonid on juba avaldatud ning testimised toimuvad mitmes liikmesriigis.
“Alaealiste kaitse on meie jaoks väga oluline prioriteet ning me kavatseme siin rohkem tegutseda,”
ütles EL-i digivaldkonna juht Henna Virkkunen, kinnitades, et rakendus jõuab turule juulis 2025.
Rakendus loodi vastavuses digiteenuste määrusega (DSA), mis nõuab vanusekontrolli näiteks pornograafilise, hasartmängu- ja alkoholisisu puhul. Täpsemalt kehtivad need kohustused väga suurtele veebiplatvormidele (Very Large Online Platforms ehk VLOP-id), kellel on miljoneid kasutajaid ja ühiskondlikult laialdane mõju.
“Meie prioriteet on kaitsta alaealisi ja võimaldada neil ohutult internetis tegutseda,”
ütles Virkkunen ka DSA rikkumise uurimise teate raames.
“Koos liikmesriikide digitaalteenuste koordinaatoritega oleme otsustanud astuda samme, et vähendada riske alaealistele kasutajatele.”
2024. aasta novembris võttis Euroopa Komisjon vastu ka üle-Euroopalised tehnilised standardid digitaalse identiteedi rahakottidele, mis võimaldavad igal ELi kodanikul, elanikul või ettevõttel soovi korral end digitaalselt tuvastada nii veebis kui päriselus. See on eID Walleti järgmine suurem verstapost, millega liikmesriigid saavad arendada ja kasutusele võtta oma versioone hiljemalt 2026. aasta lõpuks.
Platvormidele võidakse kehtestada uusi reegleid
Rakenduse lansseerimine võib tähistada alles algust. Virkkunen märkis, et kui platvormid ei võta vabatahtlikult kasutusele tugevaid kaitsemeetmeid, võib Euroopa Komisjon kehtestada täiendavaid regulatsioone, mis seavad konkreetseid kohustusi laste kaitseks digiruumis.
Mitmed liikmesriigid on toetanud ideed kehtestada ühtne miinimumvanus sotsiaalmeedias, kuid ühise kokkuleppe saavutamine on keeruline kultuuriliste ja seadusandlike erinevuste tõttu. Seetõttu eelistab Komisjon praegu lähenemist, kus platvormid ise peavad hindama ja vähendama riskitegureid, mis tulenevad nende disainist ja algoritmidest.
Jätkuvad uurimised ja turvameetmed
Komisjon on juba algatanud uurimised nelja suure täiskasvanutele suunatud veebisaidi (Pornhub, Stripchat, XNXX ja XVideos) suhtes, kuna nende vanusekontrollimeetmed on ebapiisavad ning võivad lubada alaealistel ligipääsu sobimatule sisule.
Samuti uuritakse Meta ja TikToki võimalikke rikkumisi seoses sõltuvust tekitava disainiga ja nn “küülikuuru efektiga”, mis võib kahjustada alaealiste vaimset tervist.
“Alaealised kasutavad neid äppe tundide kaupa – see mõjutab otseselt nende heaolu,”
ütles Virkkunen.
“Paljud platvormid on üles ehitatud nii, et need tekitavad sõltuvust.”
Lisaks soovib EL, et laste kontod oleks vaikimisi privaatsed, et piirata soovimatut kontakti võõrastega ning vähendada kahjulike algoritmide mõju.