Riigikogu kiitis kolmapäeval heaks seaduse, mille alusel Eesti lahkub Ottawa konventsioonist, mis keelustab jalaväemiinide kasutamise, tootmise, varumise ja üleandmise ning kohustab riike nende hävitamiseks. Lahkumisotsus põhjendatakse halvenenud julgeolekuolukorraga Euroopas ja Läänemere piirkonnas.
Konventsioonist väljaastumise poolt hääletas 81 riigikogu liiget.
Seletuskirjas märgitakse, et alates Eesti liitumisest Ottawa konventsiooniga üle 20 aasta tagasi on julgeolekuolukord märgatavalt muutunud. „Samal ajal jätkab Venemaa sõjalist agressiooni Ukraina vastu ning rikub rängalt oma rahvusvahelisi kohustusi, sealhulgas rahvusvahelise humanitaarõiguse norme. Ottawa konventsiooniga ei ole Venemaa ühinenud ja kasutab jalaväevastaseid miine laialdaselt Ukraina-vastases sõjas,” seisab eelnõu seletuskirjas.
Ka teised NATO idatiival paiknevad riigid, sealhulgas Balti riigid, Poola ja Soome, on alustanud sarnaste otsuste ettevalmistamist. Seletuskirja kohaselt saadavad need riigid selge sõnumi valmisolekust kasutada oma territooriumi kaitseks kõiki vajalikke meetmeid.
Konventsioonist loobumine annab Eesti kaitseväele suurema paindlikkuse relvasüsteemide valikul ning võimaldab vajadusel kasutada ka jalaväemiine. Vastavalt konventsioonile jõustub lahkumine kuus kuud pärast ametliku teate edastamist, tingimusel et selleks ajaks ei osale riik relvakonfliktis.
Ottawa konventsioon jõustus rahvusvaheliselt 1999. aastal. Eesti ratifitseeris konventsiooni 2004. aastal.