Sirvides Eesti majade, suvilate ja talumajade müügikuulutusi, hüppavad pidevalt vahele valmis väikemajade reklaamid. Kui algne eesmärk oli teha saabuvale suvele mõeldes lugu talumajadest ja võimalikest suvilatest, siis kiirelt tekkis peas küsimus, kui palju täna üldse ostetakse suvilaks vana maja ning kui suur on väikeste valmismajade turg Eestis.
Muutus müügipakkumistes
Suvilate müügipakkumiste arv on City24 andmetel kasvanud aasta tagusega +50% ning see näitab turul pakkumiste tõusu. Pakkumiste arv on ligi 450, kuid kindlasti ostetakse osa suvilaid ka püsivalt elamiseks, mis väikemajade konkurentsi ei mõjuta.

Kas renoveerida vana suvila või osta uus väikemaja?
Renoveerimine on täna kallis. Olgu see linnades või kauniste metsade vahel, maksab nii materjal, töö kui transport. Uue väikemaja puhul tõstetakse maja ühe või mitme osana paika, ning enamusel väikemajadel on tehtud ka siseviimistlus. Hinna seisukohast on täna kindlasti odavam osta valmis väikemaja, kui ruutmeetrite vajadus ei ole suur ning väikemaja kasuks mängib ka ROI!
ROI ehk return on investment
Investorite seas on väikemajad juba mitu aastat popp teema ning ka kinnisvaraserminaridel on nende tasuvusanalüüsid mitmeid kordi läbi käinud. Tõenäoliselt on suvemaja otsival inimesel kiirem ja lihtsam osta valmis väikemaja krundile, käia seal ise ning panna ta ka üüritulu teenima, kui selleks huvi on. Nende lühiajaline tasuvus on tõestatud ning kiirus räägib nende kasuks.

Milliste majade kasuks mängib aeg?
Valmis väikemajad, mini-spad, peegelmajad jt on trend. Klassikaline renoveeritud suvemaja või renoveeritud talu on midagi ajatut, aga samas aeganõudvat ja kulukat.
Väikemajad on oma niššis lühiajalise rendi puhul kindla koha leidnud, kuid kui kauaks, seda näitab aeg. Kas väikemaja on 15-20 aasta pärast kaasaegse puhkuse sünonüüm, või kahe tuhande kahekümnendate aastate kämping, seda saab hinnata 2050. aastal.
Kas valmis väikemajad muudavad talumajade ja vanade suvilate turgu?
Vastus on JAH! Aga klassikalist talumaja enda ajastu hõngus ei asenda ükski väikemaja – ja siiani nähtud väikemajadest ei püüa ükski olla talumaja, seega turu arenedes kasvab ka valik ja võita saab siit nii investor kui puhkuseline. Võib-olla vaid vanade majade müüjatel on konkurents tõesti tihedam.
Nädala kinnisvaranurk on rubriik, kus toome välja huvitavad objektid ja põnevad statistikad. Kui näed midagi põnevat ja tahad sellest teada anda, kirjuta: toimetus@meesteleht.ee