MTA kontroll ehitusvaldkonnas tuvastas kümneid rikkumisi

Oktoobris lubas maksu- ja tolliamet (MTA) suurendada ehituse töövõtuahelate kontrolli ning seni kontrollitud enam kui 200 tööandja juures on üle Eesti tuvastatud kümneid rikkumisi.

Ehitusettevõtetele on aasta aega kehtinud kohustus registreerida MTA e-teenuste keskkonnas suuremad ehitusobjektid, töövõtuahelad ning objektidele lubatud töötajad. Kohustuse täitmine aitab hoida ehitussektoris ausat konkurentsi, vältida rikkumisi ning vähendada maksuauku.

MTA maksuauditi osakonna juhi Lia Parve sõnul on kontrollide käigus üle Eesti ilmnenud mitmesuguseid probleeme. Kõige sagedasem probleem on olukord, kus töötajad on küll objektil, ent töövõtuahela ja töötamise kestuse infosüsteemi (TTKI) sellest jälge ei jää.

„Mõnikord seisneb probleem selles, et osa töötajaid sisenevad objektidele kohtadest, kus seda ei registreerita. Samuti on objekte, kus registreerimissüsteem asub eemal, mitte objekti väravas ja seepärast pole kõik töötajad end registreerimas käinud,“ rääkis MTA maksuauditi osakonna juht Lia Parve.

Mõningaid puudusi on olnud ka ehitusettevõtjate õigel ajal tegemata jäänud sammude tõttu. „Kontrollide käigus on ilmnenud olukordi, kus töötajatele pole väljastatud kaarte, millega end objektile registreerida. Samuti on tulnud ette, et infosüsteemis registreeritud töövõtuahelad on puudulikud ehk kõiki alltöövõtjaid ei ole sinna kantud. Isegi kui ehitajad objektile minnes oma kaardi süsteemis registreerivad, siis korrektseid andmeid MTA infosüsteemi sellisel juhul ei jookse,“ tähendas MTA maksuauditi osakonna juht Lia Parve.

Ta lisas, et nendes olukordades juhendab MTA ehitusettevõtjaid lähemalt, kuidas töövõtuahelaid korrektselt süsteemi kanda.

Tallinnas ja Harjumaal on MTA seni kontrollinud 235 töötaja kandeid 98 tööandja juures. Neist seitsme tööandja juures olid registreerimata üheksa töötajat.

Lääne- ja Ida-Virumaal on seni kontrollitud 153 töötaja kandeid 58 tööandja juures. Neist kolme tööandja juures olid jäänud registreerimata neloi töötajat.

Raplamaal tehtud kontrollides olid kolme tööandja juures jäänud registreerimata neli töötajat.

Tartumaal on seni kontrollitud 182 töötaja kannet 88 tööandja juures. Nende seas oli registreerimata jäänud viis töötajat.

Pärnumaal on kontrollitud 60 töötaja kannet 27 tööandja juures.

Viljandimaal on kontrollitud 144 töötaja kannet 60 tööandja juures, neis on registreerimata jäänud 4 töötajat.

MTA tulumaksu osakonna juht Madis Laas juhtis tähelepanu, et ehitusplatsidel tohivad tegutseda ainult nõuetekohaselt tööle vormistatud inimesed, kellest peatöövõtjal ja riigil on selge ülevaade ning kellele makstakse ausat töötasu. „1. oktoobrist 2023 tuleb töövõtuahelaid, ehitustöid ja -objekte uues infosüsteemis registreerida kõikide ehituste kohta, kus tööd kestavad üle 30 tööpäeva ja mingil ajahetkel on korraga tööl vähemalt 20 inimest. Kohustus kehtib ka juhul, kui ehitusobjekti või -töö üldmaht on rohkem kui 500 tööpäeva,“ selgitas MTA tulumaksu osakonna juht.

Maksu- ja tolliamet paneb ehitusvaldkonna ettevõtjatele südamele hoolitseda, et kõik maksukorralduse seaduses kirjeldatud kohustused oleksid korrektselt täidetud. „Probleemsete objektide tuvastamise võimaluste arendamine on meie pidev töö. Selleks, et ehitussektori maksukuulekusele kaasa aidata, oleme planeerimas ka järgmisi tegevusi,“ kinnitas MTA tulumaksu osakonna juht Madis Laas.

Suuremate ehitusobjektide, töövõtuahelate ja objektidele lubatud töötajate registreerimist puudutavate kohustustega saab tutvuda maksu- ja tolliameti kodulehel. Sealt leiab ka juhised ühtsete kiipkaartide tellimiseks.

 

Allikas: BNS

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist