Kliimaministeeriumi kodulehel avaldati uuenenud ülevaade Eesti ehitusmaavarade varustuskindlusest. Ülevaade sisaldab andmeid varude keskmise nõudluse, kaevandatavate mahtude ning prognoosi kohta, kui pikaks ajaks jätkub erinevates maakondades konkreetseid ehitusmaavarasid.
„Kliimaministeeriumi eesmärk on tagada Eesti ehitusmaavarade varustuskindlus, milleks on vaja aja- ning asjakohast ülevaadet ehitusmaavarade ressurssidest, meie varudest ja vajadustest. Nii saame efektiivsemalt planeerida ja suunata maavarade uurimist ning kaevandamist,“ selgitas kliimaministeeriumi maavarade osakonna ehitusmaavarade valdkonna juht Harry Kuivkaev.
Kuivkaevu sõnul võimaldavad värsked andmed hinnata ehitusmaavarade varustuskindlust üldjoontes rahuldavaks – enamikus maakondades on varud piisavad, kuid teatud materjalide ja piirkondade puhul on varustuskindlus endiselt nõrk.
Eriti kriitiline on olukord kõrgekvaliteetse paekivi osas Harju- ja Raplamaal, Pärnu liigub Rail Balticu ehituse tõttu samas suunas
Nii nagu mullu, jätkub Harjumaal vastavat maavara hinnanguliselt kaheksaks ning Raplamaal viieks aastaks. Varude vähenemine on toimunud paralleelselt vajaduse vähenemisega.
Raplamaal on viimase aastaga oluliselt langenud ka ehitusliiva varustuskindlus – neljalt aastalt kahele. Samas suunas on liikunud ka Pärnumaa olukord, kus ehitusliiva jagub umbes kümneks aastaks. Olukorra muutuse üheks põhjuseks on Rail Balticu ehitus, mis suurendab piirkondlikku materjalivajadust.
Pikemas plaanis aitab varustuskindlust tagada ehitusmaavarade teemaplaneeringute koostamine, mille kaudu määratakse koos osapooltega uued alad uurimiseks ja võimalusel kaevandamiseks. Lühiajaliselt aitab olukorda leevendada täiendavate uurimis- ja kaevandamislubade väljastamine.
Kuna mitte kõiki ehitusmaavarasid leidub igas maakonnas piisavas mahus, tuleb arvestada ka naabermaakondade ressurssidega. Vajalik on järjepidev uuringute ja kaardistamistegevus, mis aitab selgitada maavarade olemasolu, mahtu ja kvaliteeti eri piirkondades.
Kui leitakse sobiv ala, tuleb enne kaevandamisloa väljastamist jõuda kokkuleppele tegevuse võimalikkuses ja tingimustes kohaliku omavalitsuse, Keskkonnaameti ning teiste osapooltega.