Bombardier testis juba mõnda aega tagasi edukalt Global 8000 ärilennukit, mis saavutas ülehelikiiruse – esimese omataolise saavutuse pärast Concorde’i ajastut. Nüüdseks on lennukid jõudnud tootmisesse ja tarnetega alustatakse sellel aastal.
Kanada lennukitootja Bombardier teatas, et nende uusima ärilennuki Global 8000 arenduse käigus saavutati oluline tehnoloogiline verstapost – lennuk ületas testlennul helikiiruse. Tegemist on esimese ärilennukiga pärast legendaarse Concorde’i pensionile jäämist, mis on sellise kiiruseni jõudnud.
Testlend toimus 2021. aasta mais koostöös NASA ja Rolls-Royce’iga ning selle käigus saatis Bombardieri katselennukit NASA F-18 hävitaja, mis kinnitas andmeid. Lennuki tippkiiruseks mõõdeti Mach 1,015. Näiteks tavaline reisikiirus on Mach 0.85, helikiirus on aga alates Mach 1.
Bombardieri sõnul põhines testitud lennuk olemasoleval Global 7500 mudelil, mille arendusversioonina sündinud Global 8000 plaanitakse turule tuua selle aatsa lõous. Ettevõtte teatel saavad olemasolevad 7500 mudeli omanikud tulevikus võimaluse oma lennukid 8000 mudelile ümber ehitada.
Kiirus ja ulatus
Global 8000 on kavandatud olema ärilennunduse üks kõige ulatuslikuma lennuraadiusega lennukeid – kuni 8000 meremiili (umbes 15 000 km), mis võimaldab lennata näiteks Londonist Sydneysse ilma vahepeatuseta. Kui lennuki tavaline kruiisikiirus on Mach 0,85, siis see suudab saavutada ka Mach 0,94.
Lennuk ise mahutab kuni 19 reisijat ja selle maksimaalne lennukõrgus on umbes 15,5 km, stardirada 1760 meetrit.
Uuenduslikud omadused
Lisaks kiirusele ja lennuraadiusele pöörab Bombardier tähelepanu ka salongi mugavusele ja keskkonnasäästlikkusele. Lennuki salongirõhu kõrgus on vaid 884 meetrit – see on lennunduses üks madalaimaid näitajaid, mis peaks aitama reisijatel paremini pikamaalennuga kohaneda. Samuti lubatakse õhufiltrit, mis suudab eemaldada kuni 99,99% osakestest.
Global 8000 on esimene transpordikategooria lennuk, mis on võimeline lendama ülehelikiirusel kasutades samal ajal ka säästvamat lennukikütust (SAF – sustainable aviation fuel).
Märgilise tähtsusega areng
Kuigi tegemist oli katsetingimustega, viitab saavutatud tulemus võimalikule muutusele ärilennunduses, kus kiirus on taas muutumas oluliseks näitajaks. Bombardier ei ole veel kinnitanud, kas helikiiruse ületamine jääb üksnes testlennuki saavutuseks või saab sellest osa ka kommertsversioonist.
Teadupärast on reisilennukitel ülehelikiirusel lendamine keelatud eelkõige mürasaaste ja lööklaine tõttu. Hetkel saavad ülehelikiirusel lennud tehtud ookeanite kohal, kus mõju on inimestele väiksem (va sõjalennukid). Samuti on see ettevõtmine üpris kallis, kuna taolised lennukid vajavad erihooldust ja rohkem kütust. Global 8000 hinnad algavad ca 72st miljonist eurost, esimesed lennukid jõuavad õhuteedele selle aasta teises pooles.