Alustuseks olgu mainitud, et Meesteleht ei propageeri automaksu vältimist. Küll aga vaatleme, milliste meetoditega on teoreetiliselt seda võimalik teha ning millega riigil tuleb tahes-tahtmata rinda pista varem või hiljem.
Jätkame siis teise osaga, mis võimalused on automaksu vältida ja seda lausa kahes variatsioonis.
Variant 1: Välisriigist ostetud sõiduk, mida Eestis ei registreerita.
See on suheliselt lihtne võimalus, kui liising ostu ei finantseeri ning auto ostetakse kas välja või ilma tagatiseta finantseeringuga (näiteks laenuga). Eeldus on muidugi, et auto müüakse koos numbritega, sest ilma registreerimismärgita sõitmine ei ole väga jätkusuutlik. Samas kui numbrimärk on autol peal, saab puntist a punkti b küll.
Siin tuleb nüüd mängu riikide ja müüjate eripära. Kui Soome maksuamet näiteks laseb numbrid ilusti autole külge jätta ja firmale piisab eksporti tõendavast paberist, siis Rootsi firmad tihti numbreid külge ei taha jätta. Aga eks iga olukord ja müüja on erinev ka, nii et kui auto välismaa numbritega Eestisse saad, siis kes seda enam kontrollib?
Tõsi. Liikluskindlustust sellises vormis Eestis teha ei saa, kuid kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem variandiga 2…
Variant 2: Registreerides sõiduk välisriigis ning rentides ta Eestisse.
Kas kõlab nagu Bolt? Ei – me ei tea, kas Bolt rendib Läti numbritega autosid siia ja juriidiline mõttearendus pole ka Boltist algust saanud.
Aga vaatame mis on miinused ja mis on plussid sellises formaadis, kus auto on vormistatud näiteks Läti rendifirmasse, kust autot siis Eestisse renditakse.
Miinusena saab kasutaja vaadata tehnilise ülevaatuse läbimise kohustust Lätis (mida Eestis küll väga ei kontrollita) ning seda, et autol on Läti number.
Mis on plussiks? Oleks nagu peaaegu hea struktuur? Sama omaniku ja juhatuse all siiski mitte. Seal oleks ikka vaja ka sisulist põhjust, miks tegevuskohaks on näiteks Läti.
Kas keegi kohtusse mõne üksiku automaksu pärast kaevatakse? Saame näha, aga ei soovita proovida. Fakt on see, et nii mõnigi automaksu pooldanud ettevõte ei ole kogu enda autoparki Eestis registreerinud ning päris mitmed uhkemad autod ei kanna Eesti numbrimärke ka teistel firmadel.
Loe esimest osa SIIT.
Nädala autonurk on sõidukitele suunatud rubriik, kus vaatame põnevaid ja päevakohaseid sõidukeid ning kõike, mis nendega seondub.
Saada vihje: toimetus@meesteleht.ee