Eesti toetab 17-aastaste noorte autorooli lubamist kogu Euroopa Liidus

Valitsus toetas Euroopa Komisjoni algatust lubada 17-aastastel noortel sõiduautot juhtida koos kogenud saatjaga kogu Euroopa Liidus.

Seni oli see võimalus lisaks Eestile olemas vaid mõnes üksikus liikmesriigis. Eestis saavad jätkuvalt koos pädeva saatjaga autot juhtida ja sõidupraktikat teha ka 16-aastased juhid. Selleks täpsustatakse siseriiklikke nõudeid, et alla 17-aastastele säiliks sarnane võimalus.

Lisaks ei pea noor juht 18-aastaseks saades enam kordama teooria- ja sõidueksamit – kehtima jääb juba omandatud juhiluba.

Taristuminister Kuldar Leisi sõnul annavad muudatused noortele rohkem võimalusi.

“Eesti peab piiratud juhtimisõiguse süsteemi mõnevõrra kohandama, kuid tervikuna on muudatused kasulikud just noorele juhile. Edaspidi piisab juhiloa saamiseks ühest teooria- ja sõidueksamist. Samuti on meil kindlasti ka neid noori juhte, kes soovivad saatjaga sõitmise võimalust kasutada väljaspool Eestit,” ütles Leis.

Kui juhilubade direktiivi muudetakse, siis Eestis enam 16-aastaselt piiratud juhtimisõigust taotleda ei saa, kuid säilib võimalus juhtida autot koos juhendajaga ja läbida sõidupraktikat. Siseriiklikud nõuded vaadatakse üle, et alla 17-aastastele säiliks praegusega sarnane võimalus auto juhtimiseks.

Kuna direktiiv jõustub kõige varem 2028. aasta lõpus, siis piiratud juhtimisõiguse vanusepiiri tõstmine ei mõjuta praegu autokoolis õppivaid noori ega ka neid, kes plaanivad järgmistel aastatel piiratud juhtimisõigust taotleda.

Ka veokiga on noorel juhil lubatud sõita

Direktiivi muudatused hõlmavad ka võimalust lubada 17-aastastel koos saatjaga juhtida veokeid oma riigi territooriumil. Selle õiguse andmine jääb iga liikmesriigi otsustada.

Eesti toetab ka muudatust, mille kohaselt automaatkäigukastiga sõiduki juhtimisõiguse omandanud juhid saaksid manuaalkäigukastiga sõitmise õiguse lihtsamalt – piisaks 7-tunnisest lisakoolitusest ning uut riiklikku sõidueksamit enam tegema ei peaks. Seni on Eestis ja kogu Euroopa Liidus olnud vajalik uus sõidueksam.

Tulevikus saab juhiluba näidata telefoniga

Lisaks nähakse direktiivis ette digitaalse juhiloa kasutuselevõtt, mida saab mugavalt hoida nutitelefonis või muus digitaalses seadmes. Samas jääb alles ka füüsiline juhiluba neile, kellel pole nutiseadet või kes eelistavad füüsilist dokumenti, näiteks reisides riikidesse, kus digitaalset juhiluba veel ei tunnustata.

Direktiivi uuenduse kohaselt pikeneb juhilubade kehtivusaeg seniselt 10 aastalt 15 aastale.

24. märtsil saavutasid Euroopa Liidu nõukogu ja parlament esialgse kokkuleppe direktiivi muudatustes. Eeldatavasti võetakse direktiiv veel sel aastal vastu, pärast mida tuleb liikmesriikidel muudatused oma õigusesse üle võtta. Ülevõtmistähtaeg on üldjuhul neli aastat, kuid saatjaga juhtimise kohta kolm aastat.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist