Mulgi vallas asuvas Tempo seafarmis, kus peetakse enam kui 2700 siga, tuvastati sigade Aafrika katk (SAK). Farmile kehtestati koheselt range karantiin: sigu ei tohi sisse ega välja viia ning inimeste ja transpordi liikumine on taudikoldes piiratud.
Teave sigade haigestumisest jõudis Põllumajandus- ja Toiduametisse (PTA) 29. juunil. “Sigade Aafrika katku tekitaja leidu kinnitavad laboratoorse uuringu tulemused laekusid täna. Taudi tõttu hukatakse kõik farmis peetavad sead, sest haigusele puudub ravi,” selgitas PTA lõuna regiooni juhataja Inge Saavo.
PTA organiseerib farmi põhjaliku puhastuse ja desinfektsiooni. Pärast nõutavat ooteaega on ruumid võimalik taas sigadega asustada. Loomapidajad saavad hukatud või taudi tõttu surnud sigade eest taotleda kompensatsiooni.
“Kümne kilomeetrisesse piirangutsooni farmi ümbruses on üks seafarm, millele seatakse võimaliku taudi leviku ära hoidmiseks samuti piirangud loomade ja nende pidamisega seotud materjalide liikumisele,” kinnitas Saavo.
PTA toonitab, et taudipunkti territooriumile tohivad siseneda üksnes volitatud isikud. Võimalik liikluskorralduse häiring farmi ümbruses võib põhjustada ebamugavusi, mille pärast amet vabandab.
Riigi Laboriuuringute ja Riskihindamise Keskuse (LABRIS) direktori asetäitja Imbi Nurmoja sõnul on tõhusad ja kiired diagnostikameetodid võtmetähtsusega: “Kuna diagnoosimise meetodid SAKi laboratoorseks tuvastamiseks on väga head ja kiired, siis on oluline juba väiksema kahtluse korral haiguskahtlusega loomi uurida. Eriti tähelepanelik tuleb olla nende piirkondade loomapidajatel, kus SAKi leitakse metssigadel.”
SAKi peamised sümptomid on palavik üle 40 kraadi, isutus, loidus, naha sinakaks või laiguliseks muutumine, köha, hingamisraskused, verevalumid nahal ning silmapõletik.
Haigus ei nakka inimestele ega teistele loomaliikidele, kuid nad võivad viirust edasi kanda. Viimane SAKi kolle kodusigadel Eestis tuvastati 2023. aastal Põlvamaal Lutsu farmis, kus hukati üle 9000 sea.
Tänavu on Viljandimaal diagnoositud SAK kuuel metsseal– viimane viiruspositiivne metssiga leiti 27. juunil Mulgi vallas. Kogu Eesti peale on 30. juuni seisuga tuvastatud 47 nakatunud metssiga.
Viirus levib peamiselt metssigade, nakatunud loomade, aga ka desinfitseerimata sõidukite, riiete ja seadmete kaudu.