Sotsiaaldemokraadid ja Isamaa kahtlustavad, et Reformierakond võib olla Tallinnas alustanud koostööd Keskerakonnaga.
Tüli keskmes on Reformierakonna esmaspäevased muudatusettepanekud Tallinna lisaeelarvesse. Nii Reformierakond kui ka Keskerakond esitasid muudatused lasteaia kohatasude kaotamiseks ning andsid selle kohta samal päeval ka pressiteate. Selline sünkroonsus on pannud teised koalitsioonipartnerid – sotsid, Isamaa ja Eesti 200 – kahtlustama võimalikku koostööd opositsiooniga.
Sotside sõnul ei ole küsimus niivõrd lasteaia kohatasude kaotamise idees, vaid selles, et lisaeelarve on tehniline dokument, mis ei ole mõeldud pikaajaliste poliitiliste muudatuste tegemiseks ilma koalitsioonisisese kokkuleppeta. Reformierakonna iseseisvat tegutsemist peetakse kokkulepete rikkumiseks.
Viimases linnavolikogu infotunnis kritiseerisid reformierakondlased teravalt nii linnapead Jevgeni Ossinovskit kui ka Isamaasse kuuluvat abilinnapead Karl Sander Kaske.
“Et koalitsiooni liige ähvardab abilinnapead umbusaldusega on pehmelt öeldes tavapäratu,” sõnas Ossinovski.
Ossinovski hinnangul on tegemist Reformierakonna ja Keskerakonna teadliku lähenemisega: “Kui koalitsioonipartei hakkab hääletama koos opositsiooniparteiga, siis me oleme näinud, kuhu see viib. Selline koostegemine ei ole juhus” ja lisas: “Mina soovitaks Reformierakonnal flirt Keskerakonnaga ära lõpetada.”
Karl Sander Kase leiab, et Tallinna koalitsioonikriisi taga võib olla laiem mõju Toompea poliitikast. Tema sõnul ei synni otsused Tallinnas pelgalt linna tasandil, vaid on seotud ka Reformierakonna juhtfiguuridega riigi tasandil. “Teatud mõttes võib selles näha ka Reformierakonna umbusalduse avaldust Eesti 200-le,” sõnas Kase.
Kase vihjab võimalusele, et Reformierakond võib otsida uut toetust Toompeal juhuks, kui koostöö Eesti 200-ga peaks ebaõnnestuma.
Reformierakonna esindajad eitavad kokkulepet Keskerakonnaga
“Milleks meile koalitsioon, kui me hakkame opositsiooni ettepanekuid toetama?” küsis abilinnapea Pärtel Peeter Pere.
Tema sõnul on lasteaia kohatasude kaotamine olnud Reformierakonna valimislubadus ning lisaeelarve on viimane võimalus see ellu viia. “Ma saan aru, et puude istutamiseks te leiate raha, aga laste jaoks mitte,” kõlas Rajasalu kriitika. Siiski hääletas Reformierakonna fraktsioon lisaeelarve teisele lugemisele saatmise poolt.
Pere rõhutas, et Reformierakond on juba leidnud katteallikaid – puude istutamise vähendamine ning linna püsikulude ja bürokraatia vähendamine.
Kuigi teema ümber on palju spekulatsioone, on selge, et koalitsioonisisesed suhted Tallinnas on pingestunud. Kas see viib ka reaalse võimupöördeni, on veel teadmata.
“See on kolleegide poolt huvitav tõlgendus. Mida meile annaks Keskerakonnaga koos tegemine,” küsib Pere ning eitab koostööplaanide olemasolu.
Pere ei nõustu väitega nagu Reformierakond rikuks kokkulepet: “Ma võin samamoodi võtta lahti koalitsioonileppe ja öelda, et siin on otsused tegemata, seal on otsused tegemata ja et need on kokkulepete rikkumised. See on valimiskampaania algus.”
Reformierakonnal ja Keskerakonnal oleks volikogus koos 53 häält 79-st, mis võimaldaks kergemalt valitseda kui nelja koalitsioonipartneriga.
Allikas: BNS