Reformierakonna ja Eesti 200 volikogud kinnitasid uue koalitsioonileppe, mille kohaselt saab maanteede rahastus tuge mootorsõidukimaksust, korrastatakse tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonna võrgustik ning riik liigub jõuliselt edasi tuumaenergia kasutuselevõtuga Eestis.
Taristuminister Kuldar Leis rõhutas, et teede alarahastus saab nüüd leevendust: “Kärped teede korrashoiu arvelt on viimastel aastatel olnud liiga suured. Koalitsiooniläbirääkimistel saime kokkuleppele, et mootorsõidukimaksu aastamaksu tulu laekub eelkõige majanduslikult oluliste teede korrashoidu. Jätkame 2+2 lõikude väljaehitamist 35 kilomeetri ulatuses Tallinna–Pärnu maanteel ning Tallinna–Tartu maanteel Mäost Imavereni. Lisaks plaanime pöörata rohkem rõhku ka väiksemate teedevõrkude hooldusele ja remondile.”
Valitsus jätkab tuumaenergia kasutuselevõtu ettevalmistusi
Energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutt kinnitas, et valitsus arendab Eesti energiavarustust eesmärgiga tagada kindlus, taskukohane lõpphind ja puhas tootmine: “Hoiame põlevkivijaamad töökorras kuni uute juhitavate võimsuste lisandumiseni.”
“Algatasime sel nädalal riikliku eriplaneeringu tuumajaama asukoha valikuks ja ehitustingimuste paika panemiseks ning hakkame koostama vajalikku seadusandlust. Eesti riigi tuumaregulaator alustab tööd juba 2027. aastal.”
“Tervisekassa eelarve miinuse katmiseks on kasutusele võetud reservid.”
Sotsiaalminister Karmen Joller rõhutas sotsiaal- ja tervisesüsteemi kvaliteedi, toimivuse ja rahastuse korrastamise vajadust: “Sotsiaal- ja tervisevaldkonnas on suured väljakutsed, mis tuleb lahendada olemasolevate ressurssidega. Võtame ette süsteemi põhjaliku ülevaatamise, et leida ja lõpetada dubleerimised, raiskamised ja asjatu bürokraatia. Võtmesõnaks on vajaduspõhisus ja seda nii tervishoius kui ka sotsiaalvaldkonnas.”
“Oleme olukorras, kus tervisekassa eelarve miinuse katmiseks on kasutusele võetud reservid. Samamoodi jätkates tuleks paari aasta pärast terviseteenuseid kümnendiku võrra kärpida ja selle mõju tunnetaks iga inimene,” lisas Joller. “Kohti, kus targa planeerimisega saaks oluliselt kokku hoida, aga on.”
Tema sõnul jätkavad pensionid kasvamist indekseerimise kaudu, et kompenseerida elukalliduse kasvu ka vanemaealistele.
Koalitsioonileppe keskpunktid: maksud, pensionid ja riigikaitse
Uus koalitsioonilepe seab fookusesse riigikaitse tugevdamise, maksukoormuse vähendamise ning pensionisüsteemi jätkusuutlikkuse.
Senise keeruka astmelise tulumaksusüsteemi asemele tuuakse tagasi lihtsam tulumaksusüsteem. Selle tulemusel jääb näiteks 2000-eurost brutopalka teenival inimesel aastas kätte ligi 1361 eurot rohkem võrreldes varasema süsteemiga. Samuti tõstetakse tulumaksuvaba miinimum 700 euroni kuus.
Pensionid jätkavad stabiilset kasvu ning indekseerimine tagab nende tõusu ka edaspidi.
Peredele on ette nähtud mootorsõidukimaksu leevendus iga alaealise lapse kohta, et toetada suuremaid leibkondi.
Riigikaitses valmib 2026. aasta esimeses kvartalis uus tegevväelaste karjäärimudel ning kaitseväelaste palgad tõusevad. Samuti suurenevad järgmise aasta lõpus ajateenijate ja reservväelaste toetused ning kogunemistasud.