Tervise Arengu Instituudi (TAI) 2024. aasta uuring näitab, et 15–16-aastaste kooliõpilaste seas on vähenenud alkoholi, tavasigarettide ja kanepi tarvitamine, samas kui e-sigarettide kasutamine on sagenenud, eriti tüdrukute hulgas.
Kui e-sigarettide katsetajate osakaal on viie aastaga jäänud peaaegu samaks (2019. aastal 54%, 2024. aastal 55%), siis regulaarne tarvitamine on oluliselt kasvanud. Viimase 12 kuu jooksul oli e-sigarette tarvitanud 38% noortest (2019: 20%), viimase kuu jooksul 25% (2019: 15%).
„Võime oma uuringu andmetele tuginedes järeldada, et e-sigarettidega katsetajaid on samal määral nagu viis aastat tagasi, kuid lisandunud on aktiivseid kasutajaid, kes tarvitavad e-sigaretti pidevalt. E-sigaretid on noorte hinnangul ka lihtsasti kättesaadavad,“ selgitas TAI vanemteadur Sigrid Vorobjov.
Alkoholi tarvitamise osas on pikaajaline trend samuti positiivne. 2024. aastal ei olnud alkoholi kunagi proovinud 25% 15–16-aastastest noortest, samas kui 1999. aastal oli see näitaja vaid 4%. Siiski algab alkoholiga katsetamine endiselt noorelt: iga viies koolinoor on tarvitanud alkoholi juba 12-aastaselt või varem.
Viimase aasta jooksul oli alkoholi tarvitanud 61% ning viimase kuu jooksul 31% õpilastest. Purjusolek viimase kuu jooksul oli 10% poiste ja 7% tüdrukute seas – need näitajad pole oluliselt muutunud.
Noored saavad kodust alkoholi
Noored saavad alkoholi enamasti sõpradelt, vanematelt või tuttavatelt. Uuringus selgus, et koguni 25% saavad alkoholi otse vanemalt, 10% kodust, kuni 5% ostavad seda ise.
„See, et noored tarvitavad enamasti alkoholi juba alaealisena ning saavad seda sageli sõpradelt, aga ka kodust ja oma vanematelt, viitab problemaatilistele ühiskondlikele hoiakutele. Täiskasvanud ei tohiks võimaldada alaealistel alkoholi tarvitada. Vastupidiselt levinud müütidele, on kodus noortele alkoholi pakkumine seostatav tulevikus suurema riskikäitumisega,“ ütles Vorobjov.
Ka kanepi tarvitamine on mõnevõrra vähenenud ja langenud viimase 20 aasta madalaimale tasemele, kuid iga viies noor on siiski vähemalt korra kanepit proovinud. Neist 96% on tarvitanud ka alkoholi ning 95% tubaka- ja/või nikotiinitooteid.
Stimulantide, nagu amfetamiini, ecstasy või kokaiini tarvitamine on veidi suurenenud, kuid jääb endiselt madalale – umbes 4% noortest.
„Meie uuringu andmed kinnitavad, et mistahes uimasti tarvitamine võib suurendada ka teiste ainete tarvitamise tõenäosust. Positiivne on see, et neid 15–16-aastaseid noori, kes ei tarvita alkoholi ega narkootikume, on üha rohkem,“ rõhutas Vorobjov.
ESPAD-uuring (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs) viidi Eestis läbi kaheksandat korda, andmed koguti 2024. aasta esimeses pooles. Küsitluses osales üle 2000 õpilase Eesti üldhariduskoolide 8.–9. klassidest.