AS Metrosert, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) ning Eesti Elektroonikatööstuse Liit (EETL) on ühiselt käivitanud Eesti tehnoloogiaettevõtetele suunatud strateegilise kiibikeskuse.
Uus keskus loodi eesmärgiga toetada ettevõtteid ja idufirmasid kiibitehnoloogia alase disainivõimekuse ning tehniliste oskuste arendamisel. Projekti nelja aasta eelarve on 2,4 miljonit eurot, mida rahastavad võrdselt Euroopa Liidu Digitaalse Euroopa programm ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.
Metroserdi rakendusuuringute keskuse juurde loodud kiibikeskus hakkab keskenduma kolmele põhivaldkonnale: riistvara turvalisus, kiipide testimine ja ohutus ning funktsionaalne verifitseerimine. Keskus pakub ettevõtetele tuge nii disaini kui ka piloottootmise korraldamisel.
Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul on kiibikeskus oluline samm Eesti kõrgtehnoloogilise tööstuse arendamisel. Ta sõnas, et tänapäeva elu ilma mikrokiipideta on kujuteldamatu – neid leidub kõikjal ja kiibikeskus annab meie ettevõtjatele vajalikud teadmised ja tööriistad, et arendada maailmatasemel tehnoloogiat.
Kiibikeskusesse kaasatakse eksperte ettevõtete nõustamiseks ning tehakse koostööd ülikoolidega, et pakkuda koolitusi kiibitehnoloogia vastu huvi tundvatele inseneridele. Samuti aidatakse kaasa investeeringute leidmisele ja koostööle teiste Euroopa keskustega.
Metroserdi juhatuse liige Indrek Tulp rõhutas, et kiibitehnoloogia on Eesti rahvusvahelise konkurentsivõime seisukohalt võtmetähtsusega. Tema sõnul täidab kiibikeskus olulise lünga, pakkudes tuge teadmusmahuka tootearenduse elluviimiseks.
Kiibikeskus toetab laiemalt ka Eesti elektroonika- ja kaitsetööstust, aidates luua kuluefektiivsemaid, turvalisemaid ja kompaktsemaid elektroonikasüsteeme. EISi ja EETLi koostöö tagab, et uue keskuse mõju ulatub kogu sektorini.
Keskus on osa Euroopa Liidu laiemast algatusest, mille eesmärk on luua liikmesriikides üleeuroopaline kiibitehnoloogia kompetentsikeskuste võrgustik. See annab Eesti ettevõtetele juurdepääsu ka teiste riikide teadmustele ja tehnoloogilistele lahendustele.
Allikas: BNS