Kevad on ukse ees ja paljud pered asuvad maja kallale – kes ehitama, kes renoveerima ja kes aeda haljastama. Nädala ehitusnurgas vaatame otsa erinevatele ehitusvõimalustele, ning vaatame mis võimalusi turul pakkuda on.
Kuna majatüübi valikul on väga oluline kohe teada, mida kliendina tahta, vaatame täna, mis on puitkarkass maja peamised plussid ja miinused ning millal võiks puitkarkassi eelistada.
Puitkarkassmaja plussideks saab nimetada:
– Suhteliselt kiire ehitada (seda küll pigem elementide ostmise ja püstitamise puhul).
– Keskkonnasõbralik.
– Suhteliselt kerge kaal (võimaldab väiksemat vundamenti).
– Võimalik väga erinevaid lahendusi ehitada.
Võimalike miinustena peab ära mainima:
– Vajalik hea sirge ja kuiv puit (nõuab head ilma või sise-tingimustes ehitamist).
– Tuleohtlik (kuigi ükski maja ei taha tuld).
– Tavaliselt kehvem heliisolatsioon kivimajast.
Mida veel arvesse võtta?
Oluline on vaadata, kuhu piirkonda ehitama hakatakse. Kui enamik hooneid piirkonnas on puitehitised, siis sinna ei sobigi arhitektuuriliselt mingisugune kivimürakas ja vastupidi.
Samuti mängivad rolli nõuded ehitisele vastavas piirkonnas. Kui pead nii-ehk-naa kasutama näiteks puitvoodrit, siis ju mingi osa teed tõenäoliselt juba puitkarkassiga. Võibolla ongi siis lihtsam ta tervikuna puidust teha. Maitsed on erinevad.
Puitelementmajad
Levinud on ka puitelementmajade ostmine. Sellisel juhul on enamasti tehasest tulemas seinad (kas voodriga või ilma) ning teatud valmiduseni aknad/uksed ja osa katusest. Oma tüübilt on nad enamasti ka puitkarkassmajad, mille ainsaks erinevuseks on see, et kokku on nad pandud sisetingimustes ning seeläbi peaks konstruktsioonid ja soojustus olema kuiv.
Aga pane tähele, et saabuvad detailid ka oleksid päriselt kuivad. Sisetingimustes ehitamine ei tähenda koheselt sisetingimustes hoiustamist, ning transpordi käigus võivad ka detailid niiskust saada.

Millisel puhul siis puitkarkassi eelistada?
Esmalt pead vastama enda jaoks neljale tähtsamale küsimusele:
- Kuhu piirkonda tahad ehitada ja mis on planeeringuga lubatud?
- Mis on krundi võimalused ja võimekused (siinkohal siis vundamendi tüüp ja kandevõime)?
- Mis nõuded on Sul majale, korruselisusele ning mis katusetüüpi soovitakse?
- Mis on hinnavõrdlus alternatiividega?
Kui see on selge, siis oled juba poolel teel. Maapiirkonnas on kindlasti “turvalisem valik“ puitmaja, kuid linnakeskkondades on maitsed palju erinevamad.
Kui otsustad puidu kasuks, siis kvaliteedi ja soojustuse arvelt järeleandmisi teha ei saa.
Nädala ehitusnurk on Meestelehe teemanurk, kus vaatleme üldisemalt ehitusega seotud teemasid nippe ning ehitusturul toimuvat.