Euroopa Komisjon tutvustas kolmapäeval tehisintellekti tegevuskava, mille eesmärk on tugevdada Euroopa positsiooni globaalses tehnoloogiaarengus ja saada tehisintellektis ülemaailmseks liidriks. Komisjon soovib kasutada Euroopa tööstuslikku baasi, superarvuteid ja talendipotentsiaali, et kujundada usaldusväärset ja kasutajale kasulikku tehisintellekti.
Tegevuskava koosneb viiest sambast:
Tehisintellektivabrikud ja superarvutid
Euroopa Liit tugevdab andmetöötlustaristut, arendades tehisintellektivabrikute võrgustikku. 13 keskust on juba liidetud superarvutite infrastruktuuriga ning neid kasutatakse teadusuuringuteks ja ettevõtete toetamiseks.
Gigatehased ja investeeringud
Tulemas on gigatehased, mis ühendavad suuremahulise andmetöötluse ja uue põlvkonna tehisintellektikiibid. Nende arendamiseks kaasatakse ka erainvesteeringuid InvestAI programmi kaudu, mille eesmärk on suunata sektorisse kuni 20 miljardit eurot.
Andmelaborid ja siseturg
Kavas on luua andmelaborid, mis koondavad suurandmeid erinevatest allikatest. See loob aluse Euroopa andmete siseturule ning aitab arendada kvaliteetseid AI-mudeleid.
Rakenduste laiem kasutuselevõtt
Komisjon valmistab ette AI rakendamise strateegiat, mis toetab innovatsiooni ja uute lahenduste kasutuselevõttu tööstuses, tervishoius, transpordis, hariduses ning teistes võtmesektorites.
Talendi arendamine ja rahvusvaheline värbamine
Euroopa kavatseb toetada tehisintellektivaldkonna teadlaste ja ekspertide värbamist ning tagasi toomist Euroopasse. Selleks käivitatakse stipendiumiprogrammid, talendireservid ja koolitusalgatused, sealhulgas tulevane tehisintellektioskuste akadeemia.
ELi tehisintellektimäärus on suunatud nii kasutajate usalduse suurendamisele kui ka ettevõtete ja investorite õiguskindluse tagamisele. Sellele lisandub eraldi kasutajatugi, mis aitab ettevõtjatel määruse nõudeid järgida.
Juhtiv asepresident Henna Virkkunen rõhutas tegevuskava tähtsust Euroopa konkurentsivõime ja tehnoloogilise sõltumatuse seisukohalt:
„Ülemaailmne võidujooks tehisintellekti pärast ei ole kaugeltki lõppenud. Tegutseda tuleb kohe. Meie eesmärk on tulevik, kus tehnoloogia aitab kaasa tööstuse arengule, paremale tervishoiule, töökohtade loomisele ja ühiskondlikele hüvedel.“
Konsultatsioonid ja dialoogid
Komisjon algatas kaks avalikku konsultatsiooni, mis kestavad kuni 4. juunini. Esimene keskendub pilvandmetöötluse ja AI määruse kujundamisele. Teine aga käsitleb AI rakendamist ja praktikas ettetulevaid väljakutseid. Lisaks on mais oodata ka kolmandat konsultatsiooni ELi andmestrateegia teemal.
Lisaks toimub dialoog avaliku sektoriga ja ettevõtjatega, et määratleda prioriteetsed rakendusvaldkonnad ja hinnata seni kasutamata võimalusi tehisintellekti kasutuselevõtuks.