Keskkonnaamet viib kevadsuvisel ajal läbi plaanilisi kontrollreide, mille fookuses on eelkõige kaitsealad ja metsad, kus leidub palju pesitsevaid linde. Kontrollide eesmärk on ennetada ja tuvastada raietöid, mis võivad häirida lindude pesitsust. Reidid kestavad kuni juuni lõpuni – just sel perioodil on lindude paljunemine kõige aktiivsem ning nad vajavad häirimatut keskkonda, et pesitseda ja poegi üles kasvatada.
Eestis on lindude pesitsusajal häirimine seadusega keelatud. Kui kontrolli käigus tuvastatakse pesitsevad linnud, tuleb raietööd peatada.
Keskkonnaameti peadirektori asetäitja järelevalve valdkonnas Olav Avarsalu sõnul on kevadsuvised raiemahud viimastel aastatel märgatavalt vähenenud. See on avaldanud positiivset mõju metsalindude arvukusele. Ta lisas, et aastatel 1983–2018 vähenes Eestis metsalindude arvukus ligikaudu 25 protsenti. Alates 2020. aastast on see langus pidurdunud ning üheks põhjuseks võib pidada kevadsuviste raiete vähenemist. Üha enam metsaomanikke arvestab pesitsusrahuga ning lükkab raied edasi sobivamasse aega.
Statistika järgi lõpetab üle 90% metsalindude pesitsuspaaridest pesitsemise juuni lõpuks. Hilisemat pesitsemist esineb peamiselt viljakates ja vanemates metsades, vähem aga vaeste kasvukohatüüpi metsades.
Ka kontrollide kavandamisel lähtutakse sellest, millistes piirkondades on lindude häirimisel kõige suurem mõju – peamiselt kaitsealad ja linnurikkad metsad. Kaitsealadel on raied piiratud kogu alal, arvestades nende looduskaitselist eesmärki.
Pesitsusrahu ajal on siiski lubatud teatud erandlik tegevus. Näiteks võib metsakaitseekspertiisi alusel likvideerida aktiivseid üraskikoldeid, kuna nende tõrjeks on just kevadine raie kõige tõhusam.
Reidide planeerimisel kasutab Keskkonnaamet koostöös Keskkonnaagentuuriga valminud puistute maatriksit, mis hindab linnurikkust ja pesitsemise tõenäosust vastavalt metsa vanusele ja kasvukohale. Metsaomanikel on võimalik vaadata oma metsa andmeid metsaportaalis ning selle põhjal hinnata, kas ja millal võiks seal esineda lindude pesitsemist.
Eelmisel aastal tuvastati pesitsusrahu ajal kaheksa kaitsealuse liigi pesitsus ning peatati 33 raiet.