Eesti maapiirkondades sünnivad energiakogukonnad

Eestis on käivitunud rahvusvaheline LIFE programmi projekt EC4RURAL, mille eesmärk on luua kohalikke energiakogukondi. Need on kooslused, kus kogukond ise toodab ja kasutab taastuvenergiat vastavalt oma vajadustele. Projekti raames osaleb tosin omavalitsust üle Eesti.

Energiakogukondade loomine pakub võimalust vähendada kulusid ja suurendada energiasõltumatust. Eesti Linnade ja Valdade Liidu keskkonnanõunik Reigo Lehtla selgitab, et eesmärgiks on võimestada kogukondi, et nad suudaksid ise oma energiatarbimist juhtida ja seeläbi kulusid optimeerida. Tema sõnul on oluline tagada, et loodavad lahendused oleksid kestlikud ja igapäevaselt kasutuses, mitte lihtsalt projektide raames rajatud päikesepargid, mille toimimist hiljem ei jälgita.

Fookus päikeseenergial ja elektrivõimsusel

Kuigi EC4RURAL keskendub päikeseenergiale, ei ole esikohal mitte soojusenergia, vaid elektrivõimsuse suurendamine. Projekti mõõdikud e KPI-d on suunatud elektrilise võimsuse kasvatamisele, mitte CO₂ säästule või soojusenergia tootmisele. Lehtla tõdeb, et päikeseenergia suurim väljakutse on selle sesoonsus ja tootlikkuse kõikumine. Seetõttu pakub projekt tuge päikesejaamade planeerimisel ja modelleerimisel, et leida igale piirkonnale sobivaim lahendus.

Projektis osaleb 12 omavalitsust üle Eesti: Alutaguse, Elva, Hiiumaa, Järva, Lääne-Harju, Põltsamaa, Rõuge, Saku, Tori, Türi, Viimsi ja Viru-Nigula. Partneritena panustavad Tartu Regiooni Energiaagentuur (TREA) ja Tartu Ülikool, rahvusvahelist koostööd juhib Vigo Ülikool Hispaaniast.

Kuigi keskendutakse väiksemamahulistele kogukonnapõhistele energialahendustele, nähakse potentsiaali ka suuremates projektides. Lehtla toob näiteks energiasalvestuslahendused, mis võimaldaksid kriisiolukordades täielikku autonoomiat, pakkudes turvalisuse ja toimepidevuse tagamisel olulist lisaväärtust.

Jätkusuutlik areng ja kogukondlik võimekus

Projekti eesmärk ei ole mitte ainult uute lahenduste loomine, vaid ka kogemuste jagamine ja teadlikkuse tõstmine. Pärast nelja-aastast projektiperioodi peaksid omavalitsused ja kogukonnad olema võimelised iseseisvalt taastuvenergiat kasutama ja edasi arendama.

Lehtla loodab, et kogukonnad, kes täna selles osalevad, muutuvad energiatootmises iseseisvamaks ja jätkusuutlikumaks. EC4RURAL ei ole pelgalt ühekordne pingutus, vaid pikaajaline lahendus, mis pakub kohalikele inimestele reaalseid tööriistu ja teadmisi.

Projekti üheks sihiks on jõuda vähemalt 75 500 inimeseni ning teavitada kogukondi uute võimaluste ja lahenduste kohta. Pilootomavalitsustes elab kokku üle 125 000 inimese, mistõttu on teadlikkuse kasvatamine ja kogemuste vahetamine võtmetähtsusega.

Projekt EC4RURAL on 1,6 miljoni euro suuruse eelarvega ning seda rahastatakse 95 protsendi ulatuses Euroopa LIFE programmi toetusega. Projekti tegevused algasid 1. septembril 2023 ja kestavad neli aastat.

Kohalikud energiakogukonnad on suurepärane näide sellest, kuidas ka väikesed omavalitsused saavad rohepöörde teostamisel suurt rolli mängida. Tänu projektile loodetakse vähendada sõltuvust suurtest energiatootjatest ja luua kohalikele elanikele turvalisem ja jätkusuutlikum elukeskkond.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist