USA president Donald Trump teatas 26. märtsil, et alates 3. aprillist rakendatakse kõigile Ameerika Ühendriikidesse imporditud autodele ja autovaruosadele 25-protsendiline tollimaks. Autotootjad hoiatavad, et see toob kaasa sõidukite hinnatõusu ning tootmise vähenemise.
Hetkel on umbes pooled USA-s müüdavatest autodest imporditud, sealhulgas ka General Motorsi, Fordi ja Stellantise mudelid, mida toodetakse Mehhikos ja Kanadas. Veelgi ulatuslikum on autode tarneahel – isegi USA-s kokku pandud sõidukid sõltuvad paljuski välismaistest varuosadest. Kuigi kunagine autotootja Henry Ford unistas täielikust kontrollist tootmisprotsessi üle (näiteks asutades Brasiilias kummitootmiseks mõeldud linna, mis lõpuks ebaõnnestus), on tänapäeva autotööstus globaalne. Näiteks Ohios toodetav Jeep Wrangler, mille osad tulevad erinevatest riikidest nagu Saksamaa, Mehhiko ja Itaalia.
Tariifide täpne mõju autode lõpphinnale on keeruline prognoosida, kuna kõik imporditavad osad ei kuulu uute maksude alla. Näiteks USA-s toodetud varuosad, mida kasutatakse Kanadas või Mehhikos autode kokkupanekuks, ei ole tollimaksuga maksustatud. Seega ei pruugi Mehhikos toodetud Toyota Tacoma või Kanadas kokku pandud Honda Civic muutuda täpselt 25% kallimaks, vaid tariif rakendub ainult neile komponentidele, mis on pärit kolmandatest riikidest. Hetkel on ka veel üks leevendus olemas – mõned varuosad, mis on algselt toodetud USA-s, kuid saadetud Kanadasse või Mehhikosse viimistlemiseks ja seejärel tagasi USA-sse kokku panemiseks, saavad ajutise erandi.
USA autotootjate ametiühingu United Auto Workers president Shawn Fain tervitas Trumpi otsust, viidates, et teoreetiliselt võiksid uued tariifid soodustada Ameerika tootmisettevõtete kasvu ja luua rohkem töökohti. Kuid selliste tehaste rajamine võtab aega ning lühiajalises perspektiivis võib see põhjustada tõsiseid häireid tööstuses, sealhulgas vähendada investeeringuid teadus- ja arendustegevusse. Samuti on mureks teiste riikide võimalikud vastutollid – Mehhiko, Kanada, Suurbritannia ja Euroopa Liit on juba teatanud USA kaupadele kehtestatavatest täiendavatest maksudest.
Tariife kehtestatakse üksteise võidu
Täna aga teatas Trump, et Euroopa Liitu ja Kanadat võivad ähvardada veelgi suuremad tariifid, kui nad tegutsevad ühiselt viisil, mis kahjustab USA majandust.
„Kui Euroopa Liit teeb Kanadaga koostööd, et põhjustada USA-le majanduslikku kahju, siis kehtestatakse neile mõlemale suured tariifid – palju suuremad, kui praegu plaanitud –, et kaitsta riiki, mis on olnud nende parim sõber,” kirjutas Trump sotsiaalmeediaplatvormil Truth Social.
Kolmapäeval välja kuulutatud 25-protsendilise tariifi imporditud sõidukitele laiendas üleilmset kaubandussõda ja põhjustas teravat kriitikat USA liitlastelt. Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen nimetas seda otsust „halvaks ettevõtetele ja veel hullemaks tarbijatele”. Kanada peaminister Mark Carney kirjeldas tariife kui „otsest rünnakut Kanada töötajate vastu” ja kinnitas, et Ottawa kaalub vastumeetmeid.
Euroopa Liit on teatanud, et lükkab oma esimese vastusammude paketi edasi aprilli keskpaigani, mis võib sisaldada 50-protsendilist tariifi USA burboonile. Vastuseks ähvardas Trump kehtestada 200-protsendilise tariifi kõikidele Euroopa Liidust pärit veinidele ja muudele alkohoolsetele jookidele, kui EL oma plaanidega edasi läheb.
Lühiajalises vaates ootab nii auto- kui ka muud tööstust ees segadus, kuid pikaajalisi mõjusid on keeruline ennustada.