Eesti Kindlustusseltside Liidu (EKsL) andmetel tuvastasid kindlustusuurijad möödunud aastal 561 kindlustuskelmust, mille kogusummaks oli üle kahe miljoni euro.
Lavastatud või tahtlikult esile kutsutud kindlustusjuhtumeid registreeriti 2024. aastal kokku 160 juhtumit, summas 800 000 eurot.
EKsL-i kahjuennetuse valdkonna juhi Ülli Reimetsa sõnul oli kõige sagedamini lavastatud liiklusõnnetusi. Kaskokindlustuse hüvitise saamiseks lavastasid kelmid 90 õnnetust ning liikluskindlustuses esines samalaadseid juhtumeid veel 20 kandis. Reimets lisas, et majanduslangus on andnud hoogu pettustele, kuid lisaks professionaalsetele kelmidele on sagenenud ka tavaliste klientide katsed vananenud või kulunud esemeid kindlustuskelmuse kaudu välja vahetada.
Paljud sõlmivad kindlustuslepingu alles peale õnnetusjuhtumit
Reimetsa sõnul enam kui pooltel juhtudel üritasid kelmid varjata õnnetuse tegelikke asjaolusid. Sageli on juhtumiteks avariid, kus auto saab kahjustada ja seejärel sõlmitakse kindlustusleping, et nõuda hüvitist enne lepingu sõlmimist toimunud kahjude eest. Samuti esineb olukordi, kus üritatakse saada hüvitist mitu korda sama õnnetuse eest erinevatest kindlustusseltsidest või varjatakse mõnda kindlustuslepingu välistust.
2024. aastal esitasid kindlustusandjad politseile 31 kriminaalmenetluse avaldust. Kolmveerand tõendatud kelmuste juhtumitest lõppesid täieliku hüvitise kaotamisega, viiendiku puhul vähenes hüvitis osaliselt ja 4%-le kelmidest esitati tagasinõue.
Kelmused mõjutavad ka ausate kindlustusvõtjate makseid
Reimets selgitas, et kindlustuskelmused põhjustavad täiendavaid kulusid kõigile ausatele kindlustusvõtjatele. Tema sõnul toovad kindlustuskelmused kaasa kõrgemaid kindlustusmakseid kõigile ausatele kindlustusvõtjatele. Kui kindlustusseltsid katavad kelmide põhjustatud kahjusid, peavad kõik kindlustusvõtjad lõpuks tasuma rohkem.
2024. aastal esines kõige enam kelmusi sõidukikindlustuses – 244 juhtumit, järgnes kodukindlustus 132 juhtumiga ja liikluskindlustus 88 kelmusega. Kõige suurem kasv toimus aga õnnetusjuhtumi-, elu- ja tervisekindlustuse valdkonnas.
EKsL on Eestis tegutsevaid kindlustusandjaid ühendav erialaliit, mis tegeleb kindlustuse ja kahjuennetuse arendamise kindlustusstatistika analüüsi ja avaldamisega. Liit korraldab ka kindlustusvaidluste lahendamist lepitusorgani kaudu.