Eesti vanglates testiti keelatud esemete tuvastamiseks uuenduslikku kosmosetehnoloogiat

Möödunud aastal testis Eesti ettevõte GScan koostöös vanglateenistuse ja riigikantseleiga oma ainulaadset müüontomograafiat, et tuvastada vanglates keelatud esemeid ja aineid. Nüüd keskendub GScan edasi müüontomograafia tarkvara arendamisele, mis võimaldab tehnoloogiat reaalselt kasutusele võtta.

Eesti kuulub maailma tippu vanglatesse saabuvate esemete kontrollimisel, tuvastades hinnanguliselt 99 protsenti keelatud ainetest ja esemetest. Siiski tuleb pidevalt tegeleda uute väljakutsetega, et tagada vanglate turvalisus.

Vanglateenistuse juht Rait Kuuse selgitas, et näiteks 2024. aastal käis Eesti vanglates umbes 9000 külastajat ning pakke tuli 3674, mis on ka rekord ja mis kõik vajavad kontrollimist. Suurem osa keelatud asjadest proovitakse tuua siiski külastuste ajal, aga kohtupraktika seab suured piirid ja täielikku läbiotsimist ei saa teha. Seega on vaja Kuuse sõnul era ja avaliku sektori koostööd, et leida uusi lahendusi keelatud asjade leidmiseks.

Müüontomograafia on tehnoloogia, mis võimaldab näha suurte objektide sisse, kuid erinevalt röntgenist, mis vajab võimast kiirgusallikat ja on seetõttu inimestele ohtlik, kasutatakse müüontomograafia puhul ainult looduses juba eksisteerivat kosmilist kiirgust ehk müüoneid.

Helm selgitas, et müoontomograafia näol on tegemist maailmas ainulaadse elektroonikalahendusega. Müoonid kaardistatakse ja koostatakse selle põhjal 3D pildid. Helmi sõnul on tegemist on läbimurdega, sest antud tehnoloogia on elusoganismidele ohutu. Nüüd plaanitakse seda tehnoloogiat edasi arendada, et võtta see kasutusele ka tollipunktides ja lennujaamades ja siseneda lõpuks rahvusvahelisele turule.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist