Kohustuslik mootorsaanide ja ATV-de liikluskindlustus on vähe levinud

Alates 1. detsembrist kehtib liikluskindlustuse kohustus ka mootorsaanidele ja maastikusõidukina registreeritud ATV-dele, kuid praegu on kindlustusleping sõlmitud vaid 15%-le neist.

Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) andmetel on talvised olud nende sõidukite kasutamiseks soodsad, mistõttu tuleks ka liikluskindlustus kindlasti vormistada. Kui varem piisas lihtsalt mootorsaani käivitamisest ja teele asumisest, siis nüüd peab sõiduk olema kindlustatud. Muudatus tähendab ka seda, et õnnetused, mis juhtuvad metsas või maastikul, on kaetud samamoodi nagu tavaliikluses toimunud avariid. Näiteks võib ATV-ga lund lükates kogemata kahjustada naabri autot või aeda, mille puhul kindlustus katab tekkinud kahjud.

Eksperdid soovitavad mootorsaanidele sõlmida liikluskindlustuse terveks talvehooajaks, et vältida olukorda, kus kindlustus jääb kogemata tegemata. Kindlustuse hind algab umbes 30 eurost kuue kuu kohta ning ka kõrgema maksumusega poliisid jäävad võrreldes võimalike kahjudega suhteliselt taskukohaseks.

Kõik lumesaanid ja maastikusõidukid tuleb registreerida liiklusregistris

Viimaste andmete kohaselt on seal arvel 3162 lumesaani ja 1403 muud maastikusõidukit, kuid liikluskindlustuse leping on olemas vaid 412 lumesaanil ja 297 muul maastikusõidukil.

Mootorsaanide rentimisteenust osutades peab olema kindlustus

Sageli pakuvad lumematkade korraldajad ja turismiettevõtted mootorsaanide rentimise võimalust. Teenust osutades peab aga kindlustus olema kindlasti kehtiv, et katta võimalikud kahjud. Näiteks, kui üks mootorsaan sõidab teisele otsa, hüvitab kindlustus remondikulud. Samuti on kindlustuskaitse all muu vara, mis õnnetuse käigus kahjustada võib saada.

Kindlustus hüvitab võimalikud kulud

Lumesaanide ja ATV-dega juhtub kahjuks ka tõsiseid õnnetusi, mille tagajärjeks võivad olla vigastused või isegi hukkunud inimesed. Sellisel juhul hüvitab liikluskindlustus kannatanute ravikulud ning võimaliku sissetuleku kaotuse.

Statistika näitab, et keskmine liikluskindlustuse hüvitis oli eelmisel aastal ligi 2400 eurot, samas kui isikukahjude hüvitised olid keskmiselt 7100 eurot. Raskemate juhtumite puhul võivad summad ulatuda sadadesse tuhandetesse eurodesse. Suurim võimalik kindlustushüvitis on 6,45 miljonit eurot.

Eesti Liikluskindlustuse Fondi veebilehel saad võrrelda kindlustusandjate pakkumisi

Enne kindlustuslepingu sõlmimist saab LKF-i veebilehel võrrelda erinevate kindlustusandjate pakkumisi, sisestades sõiduki registrimärgi. LKF haldab liikluskindlustuse võrdluskalkulaatorit, mis näitab üheksa kindlustusandja hindu, sealhulgas Balcia, BTA, Elama, ERGO, Gjensidige, If Kindlustus, PZU Kindlustus, Salva ja Seesam. LHV ja Swedbanki hinnad kalkulaatoris ei kajastu, kuid kindlustust saab sõlmida ka maakleri kaudu.

LKF täidab mitmeid liikluskindlustusega seotud ülesandeid, sealhulgas kindlustusregistri haldamine, garantiifondi juhtimine ja kindlustamata sõidukite tekitatud kahjude hüvitamine. Samuti aitab LKF lahendada liikluskindlustusega seotud vaidlusi lepitusorgani kaudu.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist