Eesti Tööandjate Keskliidu ja Eesti Ametiühingute Keskliidu kokkuleppel tõusis alampalk sel aastal 886 euroni, mis on 66 euro võrra rohkem kui eelmisel aastal. See moodustab 43% Eesti Panga prognoositud keskmisest palgast.
Alampalga mõju töötajatele
Ametiühingute keskliidu esimees Kaia Vask on varem rõhutanud, et miinimumpalga tõstmine aitab vähendada sotsiaalset ebavõrdsust ja töötavate inimeste palgavaesust. Kuigi 66- eurone palgatõus on samm edasi, on töötajatel endiselt keeruline ots-otsaga kokku tulla. Seetõttu peab alampalk edaspidi kasvama kiiremas tempos, et tagada töötajatele ka majanduslik kindlustunne ja parem toimetulek.
Tööandjate vaade palgatõusule
Tööandjate keskliidu tegevjuht Hando Sutter on öelnud, et alampalk kasvab tänavu kiiremini kui prognoositud hinnatõus ja keskmine palk, mis tähendab, et väiksema sissetulekuga inimeste ostujõud paraneb.
Kuidas alampalk määratakse?
Töötasu alammäära lepivad igal sügisel kokku Eesti Tööandjate Keskliit ja Eesti Ametiühingute Keskliit, võttes aluseks Eesti Panga majandusprognoosi. Kokkulepe kinnitatakse valitsuse poolt. Möödunud aastal oli alampalk täistööajaga töötamisel 820 eurot.